Джаксън Палмър, създателят на Dogecoin, не е много активен в социалните мрежи.
След като пусна канала си в YouTube и направи профила си в Twitter частен в средата на 2019 г., софтуерният инженер даже и не е надниквал в платформите; дори когато цената на неговата меме криптовалута достигна рекордни стойности по-рано тази година. Това мълчание приключи наскоро, когато Палмър за кратко се появи в Twitter с важно напомняне: криптовалутите са измама и винаги са били.
„След години на изучаване, аз вярвам, че криптовалутата е по своята същност дясна, хиперкапиталистична технология, създадена предимно за увеличаване на богатството на своите привърженици чрез комбинация от избягване на данъци, намален регулаторен надзор и изкуствено принуден дефицит“, пише той в Twitter в сряда следобед.
Палмър продължи с това, че докато най-големите фенове на крипто често го посочват като справедлива алтернатива на големите банки, поради децентрализирания характер на валутата, истината е, че двете споделят един и същ проблем: богатите хора.
Както той отбеляза, по-голямата част от крипто общността се контролира от „мощен картел на богати фигури“, които превръщат децентрализираните финанси в система, която до голяма степен облагодетелства тези на върха – нещо като централизираните системи, които крипто твърди, че ще замени.
Cryptocurrency is like taking the worst parts of today’s capitalist system (eg. corruption, fraud, inequality) and using software to technically limit the use of interventions (eg. audits, regulation, taxation) which serve as protections or safety nets for the average person.
— Jackson Palmer (@ummjackson) July 14, 2021
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: PayPal увеличава лимита за крипто покупки до $100,000
Криптовалутите като цяло претърпяха една доста волатилна година. Биткойн, най-популярната криптовалута, достигна своя ценови връх от над $63,000 в средата на април, преди да се срине месец по-късно до близо $35,000.
Междувременно при Dogecoin се случи нещо подобно, след като алткойнът достигна цена от над $0.68 на монета, преди да се срине до текущите нива от около $0.18. През цялото време, разбира се, стойността на криптовалутата остана спорна. Все пак тя буквално не е подкрепена от абсолютно нищо.
Самата нишка от коментари в Twitter профила на Палмър си заслужава да бъде прочетена, дори ако не сте съгласни с това, което той казва. Една от многото ужасни черти на крипто общността, според Палмър, е, че „дори и най-скромната критика на криптовалутата ще привлече обвинения от страна на мощните фигури, контролиращи индустрията“, да не говорим за гнева на ежедневните инвеститори, ужасени от загубите си.
Палмър каза, че единственото нещо, за което съжалява, е, че не е осребрил, когато е имал шанс.
В крайна сметка всеизвестен факт е, че криптовалутното пространство е изключително волатилно по-голямата част от времето. Мнението на Палмър звучи до известна степен инфантилно. Не е зряло или смислено да се смята, че ‘богатите са проблемът‘ – винаги ще има тези с повече и тези с по-малко. Проблемът е по-скоро алчността, но не само при по-богатите. Както и на традиционните пазари, при крипто винаги ще има опити за манипулация. С тази нова технология обаче, има повече прозрачност и възможност човек да се информира и да изгради компетенции, за да може да прави по-добри решения.
Визията на Доналд Тръмп „Да направим Америка отново велика“ изглежда обещаваща на хартия, особено като се има предвид неотдавнашната доминация на американските акции, които миналата година изпревариха световните пазари с 20%.
Deribit, лидер в областта на крипто дериватите, проучва стратегически възможности, включително потенциална продажба на стойност от $4 до $5 милиарда.
Според Бюрото за трудова статистика (BLS) данните за инфлацията в САЩ показват годишно увеличение от 2.9% през декември спрямо 2.7% през ноември.
Временният главен изпълнителен директор на Binance.US Норман Рийд обвини Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), че безпочвено атакува борсата.