Криптовалутите, които често са възхвалявани като бъдещето на финансовия пейзаж, за момента не успяха да реализират очаквания си потенциал според БМР.
Вместо това те засилват финансовата уязвимост в развиващите се икономики, както подробно се посочва в проучване, проведено от Банката за международни разплащания (БМР).
Привлекателността на криптовалутите като просто и бързо решение на финансовите предизвикателства, особено в развиващите се икономики, все още не се е материализирала. Напротив, в доклада на БМР се подчертава как тези дигитални активи засилват финансовите рискове в слаборазвитите страни, вместо да ги облекчават.
В доклада се разглежда хипотетичен сценарий, при който има засилена интеграция между криптовалутите и традиционните финансови пазари. В него се подчертава значението на оценката на криптовалутите, както и на всички останали активи, през призмата на риска и регулирането, с акцент върху потенциалните заплахи за финансовата стабилност.
Идентифицираните рискове са многостранни и произтичат от присъщите характеристики, структурата, състава и функционирането на пазарите на криптовалути.
За да се ориентираме в този сложен пейзаж, докладът предлага съвместни инициативи между националните органи за определяне на основните данни, необходими за ефективен надзор на пазара. Това включва идентифициране на критичните точки, в които се пресичат финансовите институции и основните пазарни рамки.
Този подход обаче се сблъсква с предизвикателство, свързано с анонимността, която продължава да бъде движещ фактор за някои физически и юридически лица, приемащи криптовалути.
Регулаторните и надзорните рамки, предложени в доклада, обхващат редица действия, включително забрани, стратегии за ограничаване и регулаторни политики.
В документа на БМР се признава сложността на категоричната забрана поради децентрализирания и полуанонимния характер на пазарите на криптовалути. Прилагането на такава забрана може да се окаже непрактично, което потенциално може да доведе до намаляване на прозрачността и предвидимостта, както и до потенциални пречки в иновационния напредък в сферата на криптовалутите.
Както бе демонстрирано в стратегиите за ограничаване, опитите за управление на движението на средства между традиционните финансови системи и пазарите на криптовалути се сблъскват с пречки, подобни на пълните забрани, тъй като ефективният контрол върху потоците от средства може да се окаже непостижим на практика.
Докладът подкрепя идеята за регулиране; той обаче признава, че мотивите за регулиране са различни в различните юрисдикции. Освен това пропуските в данните представляват предизвикателство, което подчертава значението на оповестяването.
По-рано тази година лидерът на Европейския съюз в областта на финансовите услуги се застъпи за глобално приемане на регламентите на ЕС относно криптоактивите, за да се установи последователен подход за защита на потребителите и финансовата стабилност.
Въз основа на неотдавнашно проучване на БМР, проведено през втората половина на миналата година, се прогнозира, че около двадесет и четири централни банки от развитите и нововъзникващите икономики възнамеряват да въведат в обращение дигитални валути до края на това десетилетие.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.