Със значителен 24-часов обем на търговия, възлизащ на $3.3 милиарда, група от 48 токена, които потенциално попадат в класификацията на ценни книжа според Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), заедно притежава значителна пазарна капитализация от $91 милиарда.
Списъкът включва широко признати монети като Binance Coin (BNB), Cardano (ADA), Solana (SOL), Polygon (Matic) и Cosmos (ATOM) и др. Важно е да се отбележи, че в тази компилация отсъстват основни играчи като Биткойн, Етериум и XRP.
XRP се откроява като единствената криптовалута, която се възползва от регулаторната яснота, предоставена от съдебно решение. Независимо от това, предишните изявления на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) показват, че от нейна гледна точка всичко освен Биткойн се квалифицира като ценна книга.
Както бе формулирано от председателя на SEC Гари Генслер, „крипто финансовите активи притежават основните характеристики на ценна книга„, като от това следва, че „инвестиращата общественост търси възвръщаемост„.
В неотдавнашно съдебно дело, заведено от SEC срещу Coinbase, се твърди, че 13 криптоактива отговарят на критериите за класифициране като ценни книжа.
От решаващо значение е обаче да се признае, че класификацията на SEC не е непременно равнозначна на окончателна истина. В края на краищата, ролята на SEC е на федерална агенция, натоварена с надзора на ценните книжа, а не с предписването на техните дефиниции. Експертът по крипто правно право Джон Е. Дийтън подчерта, че дори SEC признава, че само съдилищата притежават правомощията да потвърждават твърденията на агенцията.
Въпреки привидната яснота, постигната чрез решението за XRP, разграничителната линия между ценни книжа и неценни книжа остава загадъчна.
Докато страни като Сингапур, Обединеното кралство и неотдавна ЕС чрез MiCA предоставиха регулаторна яснота за крипто сферата, САЩ все още твърдят, че „насоките за навигация са ясни„, както посочи Генслер.
Въпреки това наблюдателите в индустрията твърдят, че тези насоки далеч не са прозрачни. Главният юридически директор на Ripple, Стюарт Алдероти, подчерта ограничения обхват на SEC, твърдейки, че „не всички пътища водят до SEC„.
Алдероти характеризира подхода на SEC към крипто регулирането като стратегическа маневра в сферата на политическата власт.
Освен това Чарлз Хоскинсън, създателят на Cardano, каза на подкомисията на Камарата на представителите на САЩ по стоковите борси, енергетиката и кредита, че категоричният регулаторен подход е неподходящ за работа с децентрализирани системи.
Според него много от криптовалутите, ако не и по-голямата част от тях, не отговарят на изискванията за ценни книжа или стоки, а по-скоро представляват нов клас активи, който се отличава с уникални характеристики.
Вследствие на това той изтъкна, че първоначалният въпрос се състои в определянето на целите на регулирането – дали става въпрос за защита на инвеститорите, осигуряване на стабилност в рамките на пазара или решаване на проблеми като спазването на санкции.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.