Милионерите в Китай се обръщат към безплатни услуги, за да търгуват и купуват Биткойн и други криптовалути, дори когато местното правителство твърди, че ще предприеме репресии срещу сектора, според доклад на Bloomberg.
Длъжностни лица в страната заявиха по-рано този месец, че ще прекратят криптодобивната дейност в страната.
„Ще предприемем репресии срещу поведението на копаене и търговия с Биткойн“, заяви вицепремиерът Лиу Хъ и Държавният съвет, позовавайки се на опасения относно климата.
Цените паднаха с над 40% на крипто пазара след тези коментари. Но докато продавачите намаляват риска, някои други купуват повече криптовалути чрез извънборсови платформи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Paysend събра $125 милиона, за да разшири своята платформа за плащания
Извънборсовите платформи са просто платформа за обмен на активи, които не са регистрирани на официална борса или се търгуват чрез частна счетоводна книга. Такива платформи позволяват на богатите търговци или инвеститори (те обикновено имат по-високи критерии за потребителите) да инвестират на пазари по-частно.
И бизнесът процъфтява. В доклада се казва, че нарастващият обменен курс между китайския юан и стабилната монета Tether – който бе спаднал с 4,4% по-рано този месец – се е увеличил до половината от стойността преди репресиите, което предполага, че извънборсовите платформи правят голям бизнес.
OKEx, one of China’s largest exchanges, said that China is going to be more strict on exchanges and mining operations, but people can still use and hold cryptocurrencies in general, including Chinese nationals. https://t.co/PAxK2gs4vp
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) May 31, 2021
Ето как се случват нещата: Фирми като Huobi и OKEx, две популярни крипто борси, които управляват своята OTC платформа в Китай, позволяват на търговците да публикуват оферти за покупка и продажба, като контрагентът е самата борса.
След като бъде договорена цена (тя може да бъде по-ниска или по-висока от цената на световния пазар), купувачът (или продавачът) използва различна платформа за плащане, за да изпрати юан, който след това се заключва в „ескроу“ акаунт, докато бъде потвърдена транзакцията. След това крипто се прехвърля към сметката на купувача и търговията е завършена.
Това позволява на потребителите да търгуват на личен начин. Понастоящем регулаторите нямат начин да определят коя транзакция на локална платформа за плащане се отнася до коя на крипто борса.
Това обаче не означава, че всичко е в безопасност. По-рано този месец китайските регулатори уведомиха банките и разплащателните фирми за тяхното изискване да идентифицират и блокират „подозрителни“ транзакции, като тези, свързани с пране на пари или такива, свързани с крипто транзакции.
Добрата новина е, че „индивидуалната“ търговия досега не е била забранена директно от китайското правителство.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.