Икономистът и прочутият критик на криптовалути, Нуриел Рубини, заяви, че крипто "като технология няма абсолютно никаква основа за успех."
В разговор с глобалната професионална асоциация на инвеститорите, Рубини, икономист от Ню Йорк, който пророкува финансовата криза от 2008 г., отново потвърди негативната си позиция към крипто и блокчейн пространството.
Известният икономист заяви, че цялата крипто индустрия се състои от активи, които не са нито пари, нито валута. Той подчерта, че криптовалутите не са нито стабилни от гледна точка на приноса на ценност, нито скалируемо средство за плащане.
Като пример за недостатъците на крипто, Рубини посочи екстремния бичи пазар през втората половина на 2017 г., твърдейки, че „милиони хора“ купуват крипто заради страха да не пропуснат, но не „знаят нищо за финансите или портфолио инвестициите“.
Според Рубини, представянето на криптo представлява „експоненциален, параболичен балон“, който започна да се спуква, защото няма реална фундаментална стойност, която да я подкрепи като актив.
Рубини изключи блокчейн от списъка на основните технологии, които ще доведат до производствена или финтех революция, включително изкуствен интелект, машинно самообучение, големи данни и интернет на нещата (IoT). Рубини отново заяви, че „реалната революция във финансовите услуги е финтех, но финтех няма нищо общо с крипто.“
Той поясни:
Финтех ще бъде комбинация от изкуствен интелект и големи данни и вездесъщ интернет. Това ще революционизира платежните системи, разпределението на кредити, функциите на капиталовия пазар, застраховането, управлението на инвестициите, финансовите консултации и т.н.
По-рано тази година, Рубини заяви, че блокчейн е „не по-добър от електронна таблица на Excel“ и е „най-прехвалената технология някога“.
Неотдавна, председателят на Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) заяви, че блокчейн ще трансформира реакциите на регулаторите в реално време към световната финансова катастрофа през 2008 г., ако било в употреба тогава.
В началото на март, фирмата за международни консултантски услуги International Data Corporation публикува доклад, в който се твърди, че разходите за блокчейн ще нараснат с почти 89% през 2019 , като инвестициитесе очаква да достигнат $2,9 милиарда през 2019 г. и $12,4 милиарда през 2022 г.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.