През октомври няколко високопрофилни пробива в сигурността на криптовалутите допринесоха за загуби в цялата индустрия в размер на близо $130 милиона.
Сред значимите инциденти се съобщава, че на 11 октомври потребител на криптовалута е загубил 15,079 fwDETH, равняващи се на около $36 милиона, след като е станал жертва на фишинг атака.
Междувременно крипто борсата М2 разкри хакерска атака на стойност $13.7 милиона, като нападателите са източили горещите ѝ портфейли с активи, включително Биткойн, Етериум и Solana. М2 увери потребителите, че проблемът е разрешен и средствата са напълно възстановени.
През октомври се наблюдаваше рязко нарастване на загубите на криптовалути, предимно от измами при излизане от системата, т.нар. „флаш заем“ и и други нарушения на сигурността, както е документирано от фирмата за блокчейн сигурност CertiK. Най-големите загуби произтичат от експлойти на протоколи, възлизащи на $127 милиона. Radiant Capital, платформа за отпускане на заеми, претърпя най-големия удар през месеца, който доведе до загуба от над $50 милиона.
След атаката Radiant временно преустанови дейността на пазарите си BNB Chain и Arbitrum, като по-късно разкри, че пробивът се дължи на атака със злонамерен софтуер, който е компрометирал устройствата на няколко основни разработчици.
За да повиши сигурността, оттогава Radiant преструктурира собствеността си върху протоколите съгласно договор за времеви блокаж, изискващ 72-часово забавяне на всички промени. Въпреки че загубите през октомври представляват леко увеличение на месечна база, те отбелязват значителен спад в сравнение с пиковите загуби от $324.7 милиона през май.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.