Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции, насочени срещу финансова мрежа, която подкрепя хутите - групировка, подпомагана от Иран, отговорна за множество нападения срещу кораби в Червено море и Аденския залив.
Санкциите са насочени конкретно към лица и организации, участващи в предоставянето на ресурси на хутите.
Сред санкционираните лица е Саид ал Джамал, определен като ключов финансов посредник, свързан със силите на Ислямската революционна гвардия – Кудс (IRGC-QF) на Иран. Твърди се, че мрежата на ал Джамал е участвала в придобиването на широк спектър от стоки от Русия, включително оръжия и крадено украинско зърно, които впоследствие са били изпратени в Йемен за използване от хутите.
Един от критичните елементи на новите санкции е включването на осем крипто портфейла, за които OFAC твърди, че са били използвани от хутите за прехвърляне на средства, свързани с техните операции. Съгласно новите разпоредби всякакви транзакции, включващи тези крипто адреси, са забранени, освен ако не са изрично разрешени от OFAC. Това означава, че на физическите или юридическите лица от САЩ е забранено да търгуват с тези активи, тъй като ангажирането с блокирани лица или имоти без разрешение е незаконно.
Според компанията TRM Labs, занимаваща се с блокчейн разузнаване, два от санкционираните крипто портфейли вече са били свързани със Саид ал-Джамал, докато други са били свързани с групи, идентифицирани от Националното бюро за борба с финансирането на тероризма (NBCTF) на Израел като участващи във финансирането на тероризма.
Допълнителен ончейн анализ разкри, че средствата от тези портфейли са били прехвърлени към други високорискови сметки и субекти, също санкционирани от OFAC. Някои от средствата бяха проследени до производители и дистрибутори на безпилотни летателни апарати (UAV) и свързани с тях технологии, свързани както с Китай, така и с Русия.
Действията на Министерството на финансите отразяват продължаващите усилия за прекъсване на финансовите мрежи, които подкрепят войнствени групировки, и за ограничаване на употребата на дигиталните валути за незаконно финансиране.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.
Съобщава се, че Биткойн кит е загубил над $300 милиона в опустошителна крипто кражба – една от най-големите в последно време.