Потенциалните ползи от регулаторната несигурност в Съединените щати за крипто индустрията в Обединеното кралство са тема на дискусия.
Както индустрията, така и министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак виждат възможности в тази ситуация. Въпреки разклащането на крипто сектора в САЩ, някои членове на британската крипто индустрия остават оптимисти и смятат, че Обединеното кралство може да се възползва от регулаторните предизвикателства.
Министър-председателят Риши Сунак е гласовит поддръжник на крипто, откакто встъпи в длъжност през октомври. Дори по време на мандата си като министър на финансите при Борис Джонсън той изрази ентусиазъм спрямо технологията. Прокрипто позицията на Сунак като цяло е добре приета от индустрията.
We're working to make the UK a global cryptoassets hub. We want to see the businesses of tomorrow, and the jobs they create, here in the UK.
Today @JohnGlenUK set out how we are going to encourage crypto investment and technology in UK markets. 👇https://t.co/MdZ5IOLZtH
— Rishi Sunak (@RishiSunak) April 4, 2022
Сунак вече очерта плановете си за утвърждаване на Обединеното кралство като глобален крипто център с цел привличане на предприятия и възможности за работа в страната.
Визията на министър-председателя спечели внимание и подкрепа от различни среди, включително Саймън Дженингс, изпълнителен директор на Британския бизнес съвет за крипто активи, който смята, че Обединеното кралство може да се възползва от инвестиции, създаване на работни места, данъчни приходи и разработване на иновативни продукти и услуги.
Зараждащата се крипто индустрия в Обединеното кралство, в съчетание с гъвкавостта при създаването на регулаторната ѝ рамка, подхранва оптимизма на компаниите. Темата за Брекзит, която е често коментирана и според мнозина предизвиква разделение, обедини блокчейн общността.
Напускането на Европейския съюз позволи на Обединеното кралство да очертае свой собствен регулаторен курс и много членове на индустрията виждат това като предимство.
Макар че има някои области, в които подходът на Обединеното кралство към криптовалутите, като например репресиите срещу крипто банкоматите, може да изглеждат различни от тези в други държави, общите настроения в индустрията остават положителни.
В неотдавнашен доклад на комисията по финанси бяха направени няколко предложения за регулиране на потребителската търговия с необезпечени криптовалути, като бяха направени паралели с регулациите на хазарта.
Въпреки че Министерството на финансите отхвърли това предложение, Британският бизнес съвет за криптоактиви смята, че статутът на Обединеното кралство като финансов епицентър на Европа, съчетан с интеграцията на крипто, значително ще подобри позицията на страната.
Подкрепата към крипто индустрията се простира отвъд националното правителство, като местните депутати също подпомагат компаниите в техния растеж.
Като водещ финансов център, Лондон е разглеждан оптимистично от мнозина и често се класира като най-добрия крипто център в света.
През 2022 г. секторът на финансовите и професионалните услуги в Обединеното кралство генерира значителен търговски излишък от £64 милиарда, който е най-високият в световен мащаб.
Освен това британските технологични компании привлякоха значителни инвестиции в размер на £24 милиарда, надминавайки комбинираните инвестиции на Франция и Германия.
Според Джо Дейвид, главен изпълнителен директор на Myna, крипто счетоводна компания, Европейският съюз изостава поради сравнително бавния темп на рационализиране на нормативната си уредба през последните четири десетилетия.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.