SoftBank наскоро инвестира в Digital Currency Group (DCG) на Бари Силбърт при оценка от $10 милиарда - поставяйки DCG сред най-ценните крипто предприятия в света.
DCG генерира над $1 милиард годишни приходи и е ранен поддръжник на фонд мениджъра Grayscale, медийната марка CoinDesk, борсите Kraken и Genesis, издателя на стабилни монети Paxos и стотици други добре известни крипто компании.
Фирмата набра $700 милиона в последния си кръг на финансиране. Участниците включват SoftBank, Ribbit Capital, сингапурския суверенен фонд GIC и CapitalG, дъщерното дружество за рисков капитал на Alphabet. DCG набра общо $25 милиона в предишни кръгове на финансиране от стартирането си, което прави това сравнително голямо набиране. Предишни оценки на компанията остават неразкрити.
Всъщност пазарната оценка на DCG е по-ниска само от шепа компании в крипто сферата – предимно борси като Binance, FTX, Huobi, Coinbase и Kraken.
Силбърт каза, че целта на последния кръг на финансиране не е да набере нов капитал за компанията, а по-скоро „възможност за някои ранни инвеститори да излязат и да вземат печалби„.
Той не продаде и част от своите 40% в компанията и DCG не получи никакви приходи от предлагането.
Кариерата на Силбърт включва инвестиционно банкиране. Преди DCG, забележителното му предишно начинание беше Second Market, платформата за търговия на частния пазар.
Той продаде Second Market на NASDAQ през 2015 г. и веднага основа DCG с новото си богатство.
DCG е инвестирала в 200 крипто компании в десетки страни, включително BitGo, Bitso, BitPay, Blockchain, Blockstream, Chainalysis, Coinlist, Etherscan, eToro, Fireblocks, Foundry, FTX, Ledger, Lolli, Luno, Paradigm, ShapeShift, Silvergate и Xapo.
Grayscale е най-голямата компания в портфолиото на DCG, която управлява над $56 милиарда в дигитални активи, което я прави най-големият мениджър на криптовалути на пазара.
Grayscale управлява най-големия Биткойн тръст в света, GBTC. Поради своята структура, GBTC сега се търгува с отстъпка спрямо нетната стойност на активите си.
Това не вдъхновява купувачите да го предпочетат вместо директно да купят Биткойн (BTC) или други борсово търгувани продукти и фондове, които сега се предлагат.
И така, Grayscale наскоро кандидатства за разрешение на SEC за конвертиране на GBTC в ETF.
Базираният в Токио конгломерат и холдингова компания SoftBank Group се фокусира върху управлението на инвестициите. SoftBank инвестира в технологични компании в етап на растеж, включително ByteDance, собственика на TikTok.
Vision Fund на SoftBank управлява над $100 милиарда рисков капитал, фокусиран върху технологиите. Този фонд инвестира $18.5 милиарда долара в WeWork.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо Биткойн може да види значителни печалби
Масайоши Сон е основател и най-голям акционер на SoftBank. Той е вторият най-богат гражданин на Япония.
Vision Fund в крайна сметка загуби $18 милиарда от инвестициите си през първата половина на 2020 г., около 24% от $75 милиарда, които беше вложил в 88 компании по това време.
Главният изпълнителен директор Сон призна за „глупаво“ решението за WeWork, заявявайки, че игнорира алармиращи признаци, свързани с ръководителите на компанията Адам и Ребека Нойман.
През март SoftBank и WeWork уредиха дело, свързано със сделка, от която SoftBank се отказа през 2020 г.
Плановете на Силбърт за DCG включват наемане на съветници за управление на богатство, насочени към лица, които са станали милионери чрез инвестиране в Биткойн.
Силбърт също каза, че DCG може да инвестира до $1 милиард, за да увеличи дела си в Grayscale.
И ако Grayscale успее да преобразува своя водещ Биткойн фонд GBTC в ETF – той вероятно ще доминира на спот пазара на Биткойн ETF още при пускането си.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.