Крипто фишинг инцидентите се увеличиха драстично с над 215% през август, до голяма степен поради една голяма атака, довела до загуби за над $55 милиона.
Фишинг атаките в криптовалутното пространството включват изпращане на фалшиви връзки от хакери с цел кражба на чувствителна информация, като например частни ключове за крипто портфейли. Според доклад на Scam Sniffer от 3 септември общите загуби от такива атаки през август надхвърлят $66 милиона.
🚨 [1/7] ScamSniffer's August Phishing Report
In August, around 9,145 victims lost about $63 million to crypto phishing scams 😱🔒.
While the number of victims dropped by 34% from July, the stolen amount surged by 215%. pic.twitter.com/lm3dCtBQVH— Scam Sniffer | Web3 Anti-Scam (@realScamSniffer) September 3, 2024
Това представлява значително увеличение, като приблизително 9,145 жертви са загубили общо около $63 милиона. Въпреки че броят на жертвите е намалял с 34% спрямо юли, финансовите щети са нараснали с 215%.
Една забележителна атака, случила се на 20 август, е причина за по-голямата част от тези загуби. Само една фишинг схема доведе до кражба на DAI на стойност $55 милиона от DeFi протокол, Maker.
Жертвата несъзнателно е подписала транзакция, която прехвърля собствеността върху нейните стабилни монети на атакуващите, а опитите за отмяна на транзакцията са били неуспешни, тъй като промяната на собствеността вече е била извършена.
Увеличаването на броя на фишинг атаките накара крипто индустрията да засили защитата си. Алиансът за сигурност, група, ръководена от етичния хакер Самчзун, е разгледал над 900 инцидента, свързани със сигурността, от създаването си през август 2023 г.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.