Начало » “Крипто активите не са ценни книжа”, според новo проучване

„Крипто активите не са ценни книжа“, според новo проучване

10.02.2023 17:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
„Крипто активите не са ценни книжа“, според новo проучване

Документ, написан от Люис Коен и съавторите му от адвокатската кантора DLx, привлича вниманието на криптообщността.

„Неизбежната модалност на правото на ценните книжа: Защо заменяемите криптоактиви не са ценни книжа“ стана популярна заради цялостното разглеждане на теста на Хауи и неговото приложение към криптоактивите.

Люис Коен и неговият екип от съоснованата от Коен фирма DLx Law са проучили съдебната практика, свързана с теста и са предложили приложение, което прави разлика между първичните и вторичните сделки в криптоиндустрията.

Неотдавнашната съдебна победа на 30 януари на криптообщността предизвика интерес към документа на Коен, озаглавен „Неизбежната модалност на правото на ценните книжа: Защо заменяемите криптоактиви не са ценни книжа“.

Тестът на Хауи

В статията задълбочено се разглежда тестът Хауи, създаден от Върховния съд на САЩ през 1946 г. за идентифициране на ценна книга. Тестът включва четири елемента, наричани „пронгове“, като трябва да бъдат изпълнени всички:

  1. Инвестиция на пари.
  2. В общо предприятие.
  3. С очакване за печалба.
  4. Която да бъде получена от усилията на други лица.

Тестът Хауи може да се прилага само със задна дата.

Възгледите на Коен за криптоактивите

Коен и неговите съавтори твърдят, че „заменяемите криптоактиви“ не отговарят на определението за ценна книга, с изключение на тези, които са проектирани да бъдат такива.

Те продължават да твърдят, че предлагането на криптоактив на първичния пазар може да бъде ценна книга съгласно Хауи. Въпреки това те отбелязват, че към днешна дата само Telegram, Kik и LBRY са били подробно разгледани и решени дела, свързани с продажби на крипто активи за набиране на средства.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC може да забранят стейкинга за инвеститорите на дребно – сподели шефа на Coinbase


Мнения относно сделките на вторичния пазар

Най-значимият принос на документа са възгледите му относно сделките с криптоактиви на вторичните пазари.

Авторите твърдят, че тестът Хауи следва да се приложи отново към продажбите на криптоактиви на вторични пазари, като например Coinbase или Uniswap. Те твърдят, че в по-голямата си част криптовалутите няма да отговарят на определението на теста на вторичния пазар, тъй като самото притежание на актив не създава правна връзка между собственика на токена и субекта, който го е създал. Вторичните транзакции не отговарят на втория елемент от теста на Хауи, който изисква наличието на трета страна.

Изчерпателно проучване

Авторите на статията проведоха изчерпателно проучване на решенията, свързани с Хауи, и приканиха обществеността да добави всякакви други релевантни дела към техния списък в LexHub GitHub.

Те обсъдиха политиката на Комисията по ценните книжа и фондовите борси, съответните прецеденти, законите за ценните книжа и фондовите борси и блокчейн технологията в над 100 страници плюс приложения. За да достигнат до заключенията си, авторите са прегледали 266 решения на федералните апелативни съдилища и Върховния съд.

With over 8 years of experience in the cryptocurrency and blockchain industry, Alexander is a seasoned content creator and market analyst dedicated to making digital assets more accessible and understandable. He specializes in breaking down complex crypto trends, analyzing market movements, and producing insightful content aimed at educating both newcomers and seasoned investors. Alexander has built a reputation for delivering timely and accurate analysis, while keeping a close eye on regulatory developments, emerging technologies, and macroeconomic trends that shape the future of digital finance. His work is rooted in a passion for innovation and a firm belief that widespread education is key to accelerating global crypto adoption.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Пакистан ще създаде национален орган за надзор на криптовалутите

Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.

23.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Хонконг лицензира стабилните монети, полагайки основите за предстоящата Web3 вълна

Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.

22.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов закон в Русия ще позволи на властите да конфискуват криптовалути

С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.

21.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Сенатът на САЩ одобри законопроекта за стабилните монети – какво следва?

След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.

21.05.2025 16:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.