Венецуела официално прекрати съществуването на криптовалутата си Petro. Представена през 2018 г., тази дигитална валута, подкрепена от петролни резерви, първоначално беше промотирана от президента Николас Мадуро като средство за преодоляване на икономическите предизвикателства в страната и средство за заобикаляне на американските санкции.
Въпреки това още от самото си създаване Petro срещна доста критика и съмнения, като бяха изразени многобройни опасения относно нейната легитимност и ефикасност.
Първоначално въведена като част от стратегията на Венецуела за трансформиране на икономиката ѝ и възстановяване на финансовата стабилност, Petro представляваше новаторска инициатива като първата криптовалута, емитирана от национално правителство, подкрепена от обширните петролни залежи на страната.
Въпреки това, както на национално, така и на международно ниво, Petro трудно намери признание. Потенциалът на валутата като инструмент за финансово освобождаване беше подкопан от липсата на прозрачност и въздействието на икономическите санкции, което попречи на широкото му приемане.
Решението да се прекрати използването на Petro отразява по-широките икономически предизвикателства, пред които е изправена Венецуела. Страната се бори с хиперинфлация, обезценяване на националната валута и последиците от икономическите санкции, които на практика я изолираха от голяма част от световната финансова система.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.