Според Matrixport спадът в цената на Биткойн може да продължи до март или април, преди да се опита да се възстанови.
На 27 февруари криптовалутата падна под $80,000, тъй като несигурността на световния пазар предизвика разпродажби. На Уолстрийт също бяха отчетени загуби, като Nasdaq 100 се понижи с над 7% за пет дни, а S&P 500 и Dow Jones спаднаха с по 1.33%.
Matrixport подчерта, че макроикономическите фактори и политиките на централните банки все повече определят траекторията на Биткойн, особено след като институционалните инвеститори го интегрират в портфейлите си.
Укрепването на щатския долар допринесе за борбата на BTC, като доларовият индекс (DXY) се покачи за трети ден, доближавайки 107.40. Ралито настъпи, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди митата върху канадския, мексиканския и китайския внос, които ще влязат в сила на 4 март.
Биткойн ETF-ите, които са привлекли $39 милиарда от стартирането си през януари 2024 г., също играят роля в пазарната динамика. Анализаторите изчисляват, че 56% от тези постъпления произтичат от арбитражни стратегии, а останалите отразяват дългосрочни инвестиции.
Въпреки спада, настроенията около „купуването на понижението“ се повишиха, достигайки нива, наблюдавани за последен път през юли 2024 г. Някои анализатори предполагат, че водещия дигитален актив се приближава до краткосрочно дъно, въпреки че продължаващи понижения под $75,000 биха могли да поставят под въпрос бичите перспективи.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.