Сега Биткойн е по-труден за копаене от всякога.
Трудността на добива на най-голямата криптовалута по пазарна капитализация достигна нов рекорд от над 20,8 трилиона, според данни, предоставени от Bitinfocharts.
Това представлява 1,05% увеличение от последната корекция на 9-ти януари, когато трудността на добива достигна рекордно високо ниво от 20,6 трилиона, отбелязвайки най-големия скок от близо четири месеца.
Трудността е относителна мярка за количеството изчислителни ресурси, необходими за копаене на Биткойн. Тази стойност се увеличава или намалява след всеки 2016 блока, или приблизително на всеки 14 дни, в зависимост от това колко бързо са били открити предишните 2016 блока.
Последното нарастване на трудността при добива на Биткойн дойде на фона на съобщения за базираните в Китай копачи, които са изправени пред проблем, причинен от глобалната липса на чипове за добив.
„Няма достатъчно чипове за подпомагане на производството на майнинг ригове„, каза Алекс Ао, вицепрезидент на Innosilicon, основен доставчик на криптодобивно оборудване, пред Reuters.
Това доведе до „безпрецедентни цени на криптодобивното оборудване“ в Китай, някога доминантна сила в сферата на копаенето на криптовалути. Докладът предполага, че цените на новото оборудване са се удвоили, докато при употребяваните машини цените им са скочили с над 50% през последната година.
Търсенето за криптовалути обаче все още е много голямо и копачите са готови да платят премия за добавянето на още машини. Някои дори теглят заеми, за да го направят, демонстрирайки доверието си в Биткойн.
Междувременно, хеширащата мощност на Биткойн, мерна единица за процесорната мощност на мрежата, отчете лек спад през последната седмица, но все още е близо до рекорда си от 17-ти януари. В момента хеш-рейта е 145,6 EH / s, според данни, предоставени от Blockchain.com.
Алехандро де ла Торе, вицепрезидент на майнинг пула (басейн) Poolin, каза следното:
Миналата година имаше много спекулации относно производителността на мрежата на Биткойн след халвинга, който се случи през май. Очаквах, че комбинацията от по-мощни майнинг платформи ще увеличи цената на Биткойн и непрекъснатото разширяване на възможностите за финансиране за копачите биха предизвикали огромен скок в световната хешираща мощност на Биткойн. Сега виждаме, че това наистина е така.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Нов анализ на крипто компанията Matrixport предполага, че настоящото рали на Биткойн се дължи на силен интерес на спот пазара, а не на рискови спекулации, което бележи преход към по-стабилна пазарна динамика.
Крупен крипто инвеститор разбуни пазара на деривати, като отвори една от най-големите лонг позиции, наблюдавани досега в децентрализираните борси.
Биткойн достигна нов рекорд, преминавайки границата от $109,000, след силен възходящ поход.