На 17 юни, ръководителят на блокчейн отдела на Facebook, Дейвид Маркъс, се появи пред Комитета по финансовите услуги на САЩ, за да свидетелства за криптовалутата на компанията.
Представителят Брад Шърман се оказа абсолютният акцент на събитието, след като заяви, че Libra може да нанесе повече вреда, отколкото 9/11.
Анти-Libra позицията на Шърман не е изненадваща, като се има предвид, че той е известен с явната си омраза към Биткойн.
Забележките за Libra (или „Zuckbuck“, както го нарича Шърман) и Осама бин Ладен определено разпалиха комитета по време на изслушването.
Предполага се, че демократичният конгресмен смята, че тази ужасяваща терористична атака е най-новаторското нещо от този век, но крипто-амбициите на Facebook са още по-опасни.
„Някои казват, че иновациите са винаги добри. Най-новаторското нещо през този век е, когато Осама бин Ладен излезе с иновативната идея да блъсне два самолета в кулите. Тази случка носеше колосални последици, въпреки Libra може да навреди повече, застрашавайки Америка. „
Шърман също нападна главния изпълнителен директор на Facebook, Марк Зукербърг, твърдейки, че неговите адвокати няма да го спасят от гнева на американския народ в случай, че неговата криптовалута се използва за улесняване на друга терористична атака.
Подобно на изслушването в Сената, което се състоя вчера, имаше смесено приемане на криптовалутата на Facebook.
Множество депутати от двете страни изразиха загрижеността си относно потенциалното въздействие на Libra върху глобалното финансиране и неприкосновеността на личния живот на техните клиенти.
Патрик МакХенри призова колегите си да избягват „забраняването на нещо, преди да започне“, като възприемат положителна нагласа към Libra. Републиканският депутат по-рано похвали Биткойн по време на интервю със CNBC.
Важно е също така да се спомене, че Дейвид Маркъс не е съгласен с предложен мораториум, което означава, че Facebook ще продължи с плановете си независимо дали Вашингтон са съгласни или не.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.