Конгресменът от Тенеси Джон Роуз представи законодателен акт, наречен „BRIDGE Digital Assets Act“, който има за цел да преработи регулаторната рамка на САЩ за криптовалутите.
Предложеният законопроект предлага създаването на Съвместен консултативен комитет, съставен от представители на SEC и CFTC. Този комитет ще работи за съгласуване на настоящите противоречиви разпоредби между тези две агенции, които наблюдават различни аспекти на цифровите активи.
Роуз критикува съществуващия модел на „регулиране чрез прилагане“, като твърди, че той възпрепятства иновациите и изтласква инвестициите в чужбина. Той се застъпва за по-благоприятна регулаторна среда за развитието на дигиталните активи.
Законът BRIDGE предлага създаването на комитет с поне 20 членове от частния сектор, включително емитенти на дигитални активи, анализатори и потребители, който да предлага препоръки по различни аспекти на дигиталните активи като децентрализация и сигурност. Очаква се този комитет да заседава два пъти годишно, като заключенията му ще бъдат представяни както на SEC, така и на CFTC.
Основната цел на BRIDGE е да се справи с регулаторното объркване, причинено от различните тълкувания на дигиталните активи от страна на SEC и CFTC. Като насърчава сътрудничеството между тези агенции, законът цели да създаде единен регулаторен подход, подобряващ защитата на потребителите, разкриването на информация и намаляването на разходите по сделките.
Законопроектът очертава конкретен график за изпълнение: в рамките на 90 дни от влизането му в сила SEC и CFTC трябва да изготвят хартата на комитета, да назначат членовете му в рамките на 120 дни и да проведат първото заседание в рамките на 180 дни. Законът BRIDGE за дигиталните активи може потенциално да доведе до балансирана регулаторна рамка, която да е от полза за икономиката на САЩ и нейната позиция на световния пазар на дигитлни активи.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.