Комисията за финансов надзор на България (КФН) ще започне да следи крипто пазара в опит да изработи мерки срещу изпирането на пари и измамите чрез виртуални валути.
Комисията за финансов надзор (КФН) ще започне да следи и анализира пазара на криптовалути и първоначалните предлагания на монети в страната. Идеята е да се измислят мерки срещу изпирането на пари и измамите с виртуални валути, разкри регулаторът.
Според стратегията на КФН – „Стратегия за мониторинг на финансовите технологии в небанковия финансов сектор (2018 – 2020 г.)“, публикувана на уебсайта си миналата седмица, комисията ще се съсредоточи върху четири основни области на действие:
„Предизвикателството пред небанковия финансов сектор е да балансира ползите от въвеждането на най-модерните технологии и да запази финансовата стабилност и безопасност за потребителите и инвеститорите в сектора „, гласи стратегията на КФН.
Според данните на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) инвестициите в сектора на финтех през първите девет месеца на 2016 г. в световен мащаб са достигнали 19 милиарда долара. Това е петкратно увеличение в сравнение с данните за 2013 г.
На фона на бързото развитие на сектора българските регулатори изостават в създаването на правила и предотвратяването на крипто-свързани престъпления. Както съобщава Cryptovest миналата седмица, българското правителство се нарежда на второ място по притежание на Биткойн (BTC) в света след полицейските операции, които задържат имущество на предполагаеми престъпници.
Мерките предприети срещу организираната престъпност от страна на правоприлагащите органи през май 2017 г. доведоха до залавянето на 213,519 битокйна, достатъчно, за да се изплати около една четвърт от националния дълг на страната. Според българските власти престъпниците използват техническите си умения за заобикаляне на данъците. Към юни 2018 г. виртуалните монети струват повече от 1,2 милиарда долара.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.