Съобщава се, че Комисията по ценни книжа и борси на Съединените щати (SEC) преглежда някои от продуктите за крипто заеми с висока доходност, предлагани от Gemini, Celsius Network и Voyager Digital.
Според доклад, публикуван в Bloomberg, SEC провежда разследване на услугите за кредитиране на дигитални активи. Съобщава се, че основният фокус на разследването е около това дали услугите за крипто кредитиране могат да се считат за ценни книжа и следователно трябва да бъдат регистрирани в комисията.
Съобщава се, че основната грижа на SEC е свързана с предлагането на високи доходи от услугите за крипто заеми, които често са значително по-високи от повечето спестовни банки. Лихвените проценти, предлагани от услугите за крипто кредитиране, варират от 3% до 18%, докато спестовните сметки на традиционните банки предлагат по-малко от 0.1%.
Спестовните сметки на банките са застраховани от Федералната корпорация за гарантиране на депозити, което означава, че инвеститорите са защитени срещу фалит и кражба на банки. Въпреки това, услугите за крипто кредитиране отпускат дигитални активи на клиентите на други инвеститори, което според SEC поражда опасения за защитата на инвеститорите. Важно е да се отбележи, че SEC не са обвинили фирмите в каквито и да било нарушения.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Администрацията на Байдън подготвя национална стратегия за дигиталните валути
Услугите за крипто кредитиране са изправени пред регулаторна репресия в САЩ от септември 2021 г. Държавните регулатори от Ню Джърси и Тексас издадоха заповеди за прекратяване на противоправните действия срещу Celsius Network.
През октомври 2021 г. офисът на главния прокурор на Ню Йорк (NYAG) нареди на Celsius и BlockFi да затворят услугите си. Coinbase, водещата американска крипто борса, трябваше да затвори своя продукт за крипто доходност дори преди стартирането, след като SEC заплашиха със съдебно дело.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.