Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите проведе днес изслушване, в което участваха Гари Генслер, председател на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), заедно с още четирима комисари: Каролин А. Креншоу, Хестър Пиърс, Джеймс Лизарага и Марк Уйеда.
Това бе първият случай от 2019 г. насам, в който всички комисари свидетелстваха заедно пред Конгреса.
Патрик Макхенри, председател на комисията, притисна Генслер относно различните терминологии, използвани за описание на дигиталните активи, и очевидната неяснота около класифицирането на токените като ценни книжа. В отговор Генслер повтори позицията си, че икономическите характеристики на токените са по-решаващи от техните етикети при определянето на статута им на ценни книжа.
Пиърс се намеси, като отбеляза, че липсва регулаторна яснота по отношение на определенията на различните дигитални активи, когато Макхенри зададе въпросите си.
Тя отбеляза: „Приехме правно неясен подход, който прикрива липсата на регулаторна яснота“.
Тя обясни още, че SEC умишлено поддържа неяснота относно това дали даден токен се квалифицира като ценна книга или дали свързаният с него инвестиционен договор определя тази класификация.
„Като използваме неточен език, ние предполагаме, че даден токен може да се счита за ценна книга независимо от инвестиционния договор. Това има значителни последици за вторичните продажби и за субектите, на които е разрешено да котират тези токени. Като регулаторни органи ние не спазваме отговорността си да предоставяме точни определения“, заяви Пиърс.
[reamdore id=“128170″]Пиърс изрази мнение, че признаването на факта, че даден токен по своята същност не е ценна книга, е трябвало да се случи „отдавна“. Вследствие на това Макхенри се поинтересува дали SEC може да предложи яснота относно разпоредбите за криптовалутите, на което Пейрс потвърди, че регулаторният орган притежава правомощията да предоставя такива насоки. „Имаме възможност да издаваме насоки и сме избрали да не го правим“, заключи тя.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.