Милиардерът инвеститор и технологичен предприемач Чамат Палихапития твърди, че един крипто сектор може да се намира в средата на класически цикъл на вълнение.
В новия подкаст на ‘All-In’ главният изпълнителен директор на Social Capital разглежда масовия спад на обема на търговията на пазара на NFT.
Палихапития използва примера на Burning Man и Coachella – два мащабни музикални фестивала, които целят да бъдат уникални, но може би в крайна сметка са предимно еднакви.
Милиардерът сравнява двата музикални фестивала с NFT и общия пазар на изкуство.
Наистина смятам, че съществува това нещо – примерът с Burning Man/Coachella е най-добрият начин да го опиша. Много от тези неща са едни и същи, но когато няколко души подходят към нещо в началото, те са твърде несигурни, за да признаят, че то е същото като нещо друго и затова прекарват много време в опити да ви разкажат история за това защо е напълно различно.
Примерът с Бъфет би бил цитатът: „Винаги, когато някой ви каже, че този път е различен, вероятно не е толкова различен“. Или другият цитат, който е добре познат в историята, е: „Нещата не се повтарят непременно в историята, но се римуват“.
Всичко сочи към това, че освен фундаменталните скокове в науката, няма много нови неща в света. Ние повтаряме нещата отново и отново, а едно от нещата, които повтаряме, е социалният капитал, който получаваш от това, че си направил определени избори и след това караш другите хора да потвърждават тези избори, защото искаш да се чувстваш стойностен. И това се случи в NFT, а съм сигурен, че в първата фаза в различни движения в изкуството това също се случи. Вероятно се е случило и на куп други пазари, така че тези неща повече си приличат, отколкото се различават.
Coachella и Burning man: едно и също. NFT и част от пазара на изкуство: едно и също. Всеки, който идва да ти обяснява защо това е толкова различно, аз просто бих го приел с шепа сол и бих казал: „Не е нужно да е различен, можеш просто да му се насладиш, защото смяташ, че е готино“.
Според DappRadar обемът на търговията на водещия пазар за NFT OpenSea е достигнал едногодишно дъно в началото на миналата седмица.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Актьорът Бил Мъри загубил $185,000 в Етериум
Както съобщава Fortune.com, който е получил данните си от DappRadar, обемът на търговията с OpenSea е спаднал с 99% само за 4 месеца. На 1 май OpenSea обработи рекордните $2.7 милиарда в транзакции с NFT, но в неделя пазарът регистрира само $9.34 милиона, според данните, събрани от DappRadar.
Компанията регистрира 24,020 потребители в неделя, което е с около една трета по-малко, отколкото когато достигна рекордния брой трансакции през май. Криптовалутите се понижиха повсеместно, като към момента на изготвяне на статията и Биткойн (BTC), и Етериум (ETH) са се понижили с 57% от началото на годината, като много анализатори и експерти призовават за по-дълбок спад, тъй като Федералният резерв се опитва да овладее нарастващата инфлация и несигурната икономика.
Като оставим настрана влошаващия се икономически климат, съблазънта на NFT и основният сценарий около него, беше „този път е различно“.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.