Спот Етериум борсово търгуваните фондове (ETF) се борят да привлекат същия интерес като техните аналози за Биткойн (BTC).
Докато спот BTC ETF-ите са натрупали близо $19 милиарда постъпления през последните 10 месеца, ETH ETF-ите, които стартираха през юли, отбелязаха нетни изходящи потоци в размер на $556 милиона. Това включва загуби в размер на $8 милиона само през тази седмица.
Разликата в представянето на Етериум ETF-ите с тези на Биткойн може да се обясни с няколко фактора. спот BTC борсово търгуваните фондове отбелязаха рекордни резултати, като продуктите на BlackRock и Fidelity събраха по няколко милиарда само за първия си месец. ETH ETF-ите, макар и да не постигнаха същите експлозивни резултати, все пак успяха да се наредят сред 25-те най-добре представящи се ETF-и тази година.
Едно от основните предизвикателства пред спот Етериум фондовете е липсата на доходност от стейкинг. За разлика от директното притежание на алткойна, което позволява на инвеститорите да стейкват и да получават възвръщаемост от около 3.5%, ETF-ите не осигуряват експозиция към възнагражденията от залозите, което ги прави по-малко привлекателни за крипто специалистите. Традиционните инвеститори може да са по-склонни да приемат този компромис заради удобството и сигурността на ETF, но той намалява привлекателността за тези, които са запознати с крипто пазарите.
Друг проблем е, че приложението на Етериум е по-сложно и по-трудно се продава на традиционните инвеститори в сравнение с простата история на Биткойн като „дигитално злато„. Фиксираният лимит на предлагането на BTC от 21 милиона токена го прави по-лесен за разбиране като хедж срещу инфлацията, докато децентрализираната платформа на Етериум за смарт договори и децентрализирани финанси е по-трудна за обяснение с прости думи. Тази сложност може да затрудни привличането на широк интерес от страна на Етериум ETF-ите.
Представянето на цената на алткойнът през тази година също е фактор. Докато BTC поскъпна с 42%, ETH отбеляза едва 4% ръст от началото на 2024 г., което намали ентусиазма за Етериум ETF-ите, особено сред инвеститорите на дребно. Спадът на цената на алткойна с 30% от стартирането на ETF-ите намали търсенето, докато продължаващото силно представяне на Биткойн поддържа висок инвеститорски интерес.
И накрая, някои традиционни инвеститори може да смятат настоящата оценка на Етериум за непривлекателна. С пазарна капитализация от около $290 милиарда, ЕТН е оценен по-високо от много световни банки, а в сравнение с технологичните акции оценката му може да изглежда завишена без ясна рамка за дългосрочния му потенциал.
Етериум (ETH) отбеляза забележително възстановяване, като нарасна с над 12%, откакто падна до $2,460 на 3 февруари, след по-широкия спад на крипто пазара.
Цената на XRP остава в тесен диапазон, докато инвеститорите оценяват последиците от хакването на Bybit. Въпреки по-широката разпродажба токенът успя да се задържи над $2.5, въпреки че последните му ценови действия предполагат несигурност.
DOGEai, TST и BROCCOLI са три мемe монети, които привличат вниманието през последната седмица на февруари.
Екипът зад Pi Network отговори на неотдавнашните забележки на главния изпълнителен директор на Bybit Бен Джоу, който отхвърли легитимността на проекта и изключи възможността за бъдещо листване на борсата.