Спот Етериум борсово търгуваните фондове (ETF) се борят да привлекат същия интерес като техните аналози за Биткойн (BTC).
Докато спот BTC ETF-ите са натрупали близо $19 милиарда постъпления през последните 10 месеца, ETH ETF-ите, които стартираха през юли, отбелязаха нетни изходящи потоци в размер на $556 милиона. Това включва загуби в размер на $8 милиона само през тази седмица.
Разликата в представянето на Етериум ETF-ите с тези на Биткойн може да се обясни с няколко фактора. спот BTC борсово търгуваните фондове отбелязаха рекордни резултати, като продуктите на BlackRock и Fidelity събраха по няколко милиарда само за първия си месец. ETH ETF-ите, макар и да не постигнаха същите експлозивни резултати, все пак успяха да се наредят сред 25-те най-добре представящи се ETF-и тази година.
Едно от основните предизвикателства пред спот Етериум фондовете е липсата на доходност от стейкинг. За разлика от директното притежание на алткойна, което позволява на инвеститорите да стейкват и да получават възвръщаемост от около 3.5%, ETF-ите не осигуряват експозиция към възнагражденията от залозите, което ги прави по-малко привлекателни за крипто специалистите. Традиционните инвеститори може да са по-склонни да приемат този компромис заради удобството и сигурността на ETF, но той намалява привлекателността за тези, които са запознати с крипто пазарите.
Друг проблем е, че приложението на Етериум е по-сложно и по-трудно се продава на традиционните инвеститори в сравнение с простата история на Биткойн като „дигитално злато„. Фиксираният лимит на предлагането на BTC от 21 милиона токена го прави по-лесен за разбиране като хедж срещу инфлацията, докато децентрализираната платформа на Етериум за смарт договори и децентрализирани финанси е по-трудна за обяснение с прости думи. Тази сложност може да затрудни привличането на широк интерес от страна на Етериум ETF-ите.
Представянето на цената на алткойнът през тази година също е фактор. Докато BTC поскъпна с 42%, ETH отбеляза едва 4% ръст от началото на 2024 г., което намали ентусиазма за Етериум ETF-ите, особено сред инвеститорите на дребно. Спадът на цената на алткойна с 30% от стартирането на ETF-ите намали търсенето, докато продължаващото силно представяне на Биткойн поддържа висок инвеститорски интерес.
И накрая, някои традиционни инвеститори може да смятат настоящата оценка на Етериум за непривлекателна. С пазарна капитализация от около $290 милиарда, ЕТН е оценен по-високо от много световни банки, а в сравнение с технологичните акции оценката му може да изглежда завишена без ясна рамка за дългосрочния му потенциал.
Goldman Sachs се готви да увеличи участието си в дигиталните активи, което е сигнал за значителна промяна във възгледите на традиционното банкиране по отношение на криптовалутите.
Последните пазарни понижения исторически са били идеални моменти за навлизане на крипто инвеститорите, и настоящите условия може да не са изключение.
Binance обяви, че StakeStone (STO) ще бъде седемнадесетият проект, включен в текущата програма HODLer Airdrop, като по този начин продължава инициативата си да награждава дългосрочните участници в екосистемата на Binance.
SUI набира инерция след смелата стъпка на 21Shares, която подаде заявление за пускане на ETF, базиран в САЩ и свързан с блокчейна от първи слой.