Все още не е ясно кога може да бъде следващото повишение на лихвения процент от страна на Японската централна банка (BOJ), а анализаторите са разделени между през октомври и декември.
Въпреки че управителят Казуо Уеда постави акцент върху инфлацията, на заседанието тази седмица не се очаква промяна на лихвения процент.
Проучване на CNBC, проведено сред 32 анализатори, разкрива смесени мнения: 18.75% очакват повишение през октомври, 25% смятат, че то е възможно, а други 25% предвиждат ход през декември. Същевременно 31.25% я определят като „среща на живо“, което предполага, че BOJ ще изчака повече икономически данни, преди да предприеме действия.
Анализатори като Грегор Хирт от Allianz Global Investors смятат, че силните данни за инфлацията и заплатите биха могли да подтикнат BOJ да действа през октомври. Масамичи Адачи от UBS също смята, че октомври е вероятен, но подчертава, че стабилните пазарни условия в Япония и САЩ са от решаващо значение. Проучването “Tankan” на BOJ също може да окаже влияние върху решението.
Ричард Кайе от Comgest твърди, че ако йената се засили, инфлационният натиск ще отслабне, което може да отложи необходимостта от ново повишение. Кайе очаква йената да се върне към дългосрочната си средна стойност от 120-130 спрямо щатския долар, което ще подпомогне нарастващите разходи за внос в Япония.
Също така очакваното понижение на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ може да отслаби долара, да засили йената и да намали инфлацията в Япония от по-ниските разходи за внос.
Като цяло, BOJ внимателно преценява инфлацията и пазарните условия, като решението вероятно ще зависи от бъдещите икономически данни.
Криптовалутите продължават да набират популярност, особено сред по-младите инвеститори.
В резултат на скорошен пробив в системите на Fidelity Investments са били компрометирани личните данни на над 77,000 клиенти, стана ясно от подадена на 9 октомври жалба до главния прокурор на щата Мейн.
OKX, една от най-големите крипто борси в световен мащаб, навлиза ударно в региона на Близкия изток и Северна Африка (MENA).
Данните за индекса на производствените цени в САЩ показват по-висока от очакваното инфлация, което поражда опасения за нейното въздействие.