Начало » Кога да очакваме закон за дигиталното евро?

Кога да очакваме закон за дигиталното евро?

12.02.2022 11:19 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Кога да очакваме закон за дигиталното евро?

Европейската комисия обяви, че през 2023 г. ще бъде предложен законопроект за дигитално евро.

Както за първи път съобщи Politico, финансовият ръководител на ЕК Майрид Макгинес официално разкри официалното разглеждане от ЕС на законодателството в областта на дигиталното евро на конференция за финансови технологии в сряда.

Нашата цел е да внесем законодателство в началото на 2023 г.,“ каза комисарят по финансовите услуги. „Насочена законодателна консултация през следващите седмици.

Европейската централна банка (ЕЦБ) вече експериментира с дизайн и системи за дигитално евро, като прототип се очаква някъде в края на 2023 г. Ако трябва да се въведе дигитално евро, това ще изисква одобрение от управителите на еврозоната. Ако дадат зелена светлина, цифровото евро може да бъде готово за емитиране до 2025 г.

Дигиталното евро е дигитална валута на централната банка (CBDC) — финансов инструмент, който централните банки по света проучват много сериозно. Повишеният интерес към CBDC се появи от нарастващите опасения, че местните валути в крайна сметка ще бъдат подкопани от нарастващата популярност на криптовалутите.

Ако ние не удовлетворим това търсене, други ще го направят“, каза членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Фабио Панета в средата на ноември, настоявайки за въвеждането на дигитално евро.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ
ОФИЦИАЛНО: CashApp на Джак Дорси интегрира BTC Lightning Network

Миналата година ЕЦБ проведе проучване и публикува доклад за цифровите валути. Те установиха, че дигиталното евро може да помогне за понижаване на лихвените проценти, да ускори транзакционните процеси и да намали използването на пари в брой.

Независимо от отчетените ползи, централните банкери са изправени пред трудна битка да спечелят обществеността. Проучване, проведено от комисията по икономически въпроси на Обединеното кралство и централната банка на Германия, показва, че мнозинството от респондентите се противопоставят на подкрепяните от правителството цифрови валути, позовавайки се на скептицизъм по отношение на ползите и страх от държавно подслушване.

Но официалният интерес към CBDC по целия свят нарасна, като централната банка на Кения наскоро потърси обществено мнение относно дигитален шилинг, докато Тайланд вече започна да прилага регулация за бъдеща CBDC на дребно. Централната банка на Бахамските острови беше една от първите, които пуснаха CBDC, Sand Dollar през октомври 2020 г.

Въпреки това, Китай запазва предимството на първия производител в света на дигитална валута. Страната изпревари международната общност с продължителни и значителни скокове напред в пространството на CBDC.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Беларус настоява да въведе дигиталната рубла, за да избегне глобалния финансов натиск

Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.

20.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Фед намекна за облекчение на крипто правилата

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.

17.04.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов законопроект в САЩ ограничава задкулисното влияние в политиката

Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.

16.04.2025 15:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.