Картите, издадени от няколко руски банки, които са били засегнати от санкции, не могат да използват услугите на Apple Pay и Google Pay, съобщи Централната банка на Русия в петък.
Банките включват VTB Group, Совкомбанк, Новикомбанк, Промсвязбанк и Откритие, се казва в съобщението.
Клиентите на тези банки няма да могат да използват картите си в чужбина или да извършват онлайн плащания към компании, регистрирани в държави, които са наложили санкции, каза Централната банка.
Редица държави наложиха финансови санкции срещу Русия по-рано тази седмица, след като тя разположи войски в два отцепнически региона на Украйна. Санкциите бяха засилени, след като Москва разпореди инвазията в Украйна в четвъртък, която според руския президент Владимир Путин е акт на самозащита срещу разширяването на НАТО в Източна Европа.
Обединеното кралство, САЩ, Европейският съюз и Австралия са сред правителствата, които замразяват чуждестранните активи на руски банки, включително Сбербанк, General Bank, IS Bank, Россия и Черноморската банка.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Китай прави двусмислено изявление за конфликта в Украйна
„Всички активи, които имат в Америка, ще бъдат замразени“, каза президентът на САЩ Джо Байдън в четвъртък.
The Wall Street Journal съобщи, че хората в Русия се редят на опашки пред банкомати, за да получат щатски долари поради опасения, че стойността на руската рубла ще продължи да пада, докато бе съобщено, че някои банки в Москва изчерпват щатските долари.
Масовите тегления доведоха до опасения от натиск на банки, което може да им остави недостиг на капитал, необходим за отпускане на заеми и финансиране.
Централната банка обяви, че засегнатите банкови карти ще продължат да работят за стандартни контактни и безконтактни плащания в цялата страна без ограничения. Клиентите имат достъп до средствата си в тези банки по всяко време, казаха от централната банка.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.