Биткойн търговията в Китай е под огромен натиск, тъй като китайските власти продължават да упражняват сила върху търговията с крипто и спиране на транзакции. Властите твърдят, че решението е насочено към минимизиране на рисковете за хората.
Властите добавиха, че тези ограничения ще останат непроменени за известно време в бъдеще. Това доведе до спад при инвестирането на Юан в Биткойн. Забраната беше въведена през септември 2017 г.
Изследователския директор на Zhongguancun Internet Finance Institute твърди, че политиката на правителството е добре планирана и е била успешна в ограничаването на търговията с тези виртуални валути. Гуо Даджи каза: „Това показва, че политиката е била много успешна. Очакванията са делът на юана в глобалните сделки с Биткойн да падне, след като Китай обяви забраната.“
Гуо продължи да твърди, че като се блокира търговията с Биткойн в Китай, са защитили хората от загуби, като се има предвид голямата волативност на пазарите през последните месеци.
Според китайския национален ежедневник „Xinhua“ администраторите не бързат да вдигнат забраната за търговия с Биткойн. Гуо добави, че „волативността за Биткойн са огромни и очевидно това е много рисковано за инвеститорите. Китайските инвеститори не могат да понесат подобни рискове“.
Нестабилността в цените на Биткойн след началото на забраната е очевидна в ежедневните търговски цени от септември 2017 г. Цените са се увеличили до 19 700 долара към 15-ти декември 2017 г., преди да паднат до $ 6 000 през следващите седмици оттогава.
Основната цел на китайските власти с натиска на криптовалутите е целенасочените опити на администрацията за постигане на финансова стабилност в страната и премахването на такива инструменти, които са рискови за нейния народ.
От високата инвестиция от 90% от китайския юан в сделките с Биткойн транзакции, тя се понижи до по-малко от един процент след правителствената репресия. Централната банка на Китай, е органът за вземане на решения относно финансовите транзакции и изглежда, че банката е убедена, че всички транзакции с криптовалути ще бъдат прекратени.
Решението на банката се ръководи от необходимостта да се въведе стабилност в търговската среда в борсите на страната.
Китай беше център на крипто с 88 борси за криптовалути и над 85 борси, които предлагат ICO. Всички те вече са затворени и правителството е на „лов на вещици“, за да се справи с бизнеса, да блокира всички видове обмени, използвайки уебсайтове.
Между септември 2017 г. и май 2018 г. китайското правителство успешно блокира над 110 уебсайта. Дори най-реномираните и утвърдени агенции не бяха пощадени. По този начин и Binance и Huobi бяха затворени.
Освен това, регулаторите са включили услугите на онлайн доставчика на платежни услуги AliPay, за да идентифицират търговията с Биткойн и да закрият над 3000 сметки, извършващи търговия с виртуална валута.
Основната грижа на правителството е злоупотребата с анонимността, която блокчейн технологията предлага при натрупването на пари, при финансирането на тероризма или в други престъпления, които са вредни за китайските инвеститори.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.