Репресиите на Пекин срещу крипто пространството продължиха с началото на новата година, като китайската полиция замрази криптовалути на стойност близо 6 милиона юана ($1 милион) и арестува осем души, замесени с тях.
Според доклад, публикуван в Nikkei Asia, бюрото за обществена сигурност в Чъджоу разкри измама, която възлиза на стойност 50 милиона юана ($7.8 милиона). Полицията започна разследване, след като инвеститор загуби криптовалута на стойност 590,000 юана през юни миналата година. Следите на разследването водят до осем души, живеещи в различни провинции. Освен това полицията е иззела от обвиняемите луксозни коли, вили и други скъпи вещи, за които се твърди, че са закупени с откраднатите пари.
Измамата с децентрализирано финансиране (DeFi) примами инвеститорите с обещания за висока възвръщаемост чрез обмен на ликвидност. Въпреки това, след като инвеститорите са наляли средствата си, измамниците са изпрали парите чрез анонимни пулове и са се покрили. Обществената сигурност в Чъджоу каза:
След разследване и анализ от полицейската служба беше установено, че това е типичен случай на незаконно получаване на виртуална валута чрез използване на блокчейн технология.
Т.нар. ‘rug pull‘ се превърна в една от най-често срещаните измами в DeFi пространството, тъй като е сравнително по-лесно за извършване. Според данните на Chainalysis, инвеститорите са загубили над $2.8 милиарда през 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Полицията в Косово конфискува хардуер за добив на криптовалути
Тези видове измами често предлагат на инвеститорите значителна възвръщаемост и след като пулът натрупа достатъчно капитал, измамниците бягат с всички пари. В доклада на Chainalysis се казва: Rug pull се очертава като основна измама в екосистемата на децентрализираните финанси, представляваща 37% от всички приходи от измама с криптовалути през 2021 г., срещу само 1% през 2020 г.
Докато използването на криптовалути за престъпни дейности се оценява на около 1% от общото циркулиращо предлагане, нарастващите измами в пространството на DeFi засегнаха доверието на инвеститорите. Важно е също така да се отбележи, че тези измами често се стремят към уязвимостите на крайния потребител, а не към присъщ проблем на крипто технологията. Данните от 15-те най-големи подобни измами показват, че повечето от най-големите схеми са се случили с нови токени, обещаващи висока възвръщаемост.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.