Репресиите на Пекин срещу крипто пространството продължиха с началото на новата година, като китайската полиция замрази криптовалути на стойност близо 6 милиона юана ($1 милион) и арестува осем души, замесени с тях.
Според доклад, публикуван в Nikkei Asia, бюрото за обществена сигурност в Чъджоу разкри измама, която възлиза на стойност 50 милиона юана ($7.8 милиона). Полицията започна разследване, след като инвеститор загуби криптовалута на стойност 590,000 юана през юни миналата година. Следите на разследването водят до осем души, живеещи в различни провинции. Освен това полицията е иззела от обвиняемите луксозни коли, вили и други скъпи вещи, за които се твърди, че са закупени с откраднатите пари.
Измамата с децентрализирано финансиране (DeFi) примами инвеститорите с обещания за висока възвръщаемост чрез обмен на ликвидност. Въпреки това, след като инвеститорите са наляли средствата си, измамниците са изпрали парите чрез анонимни пулове и са се покрили. Обществената сигурност в Чъджоу каза:
След разследване и анализ от полицейската служба беше установено, че това е типичен случай на незаконно получаване на виртуална валута чрез използване на блокчейн технология.
Т.нар. ‘rug pull‘ се превърна в една от най-често срещаните измами в DeFi пространството, тъй като е сравнително по-лесно за извършване. Според данните на Chainalysis, инвеститорите са загубили над $2.8 милиарда през 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Полицията в Косово конфискува хардуер за добив на криптовалути
Тези видове измами често предлагат на инвеститорите значителна възвръщаемост и след като пулът натрупа достатъчно капитал, измамниците бягат с всички пари. В доклада на Chainalysis се казва: Rug pull се очертава като основна измама в екосистемата на децентрализираните финанси, представляваща 37% от всички приходи от измама с криптовалути през 2021 г., срещу само 1% през 2020 г.
Докато използването на криптовалути за престъпни дейности се оценява на около 1% от общото циркулиращо предлагане, нарастващите измами в пространството на DeFi засегнаха доверието на инвеститорите. Важно е също така да се отбележи, че тези измами често се стремят към уязвимостите на крайния потребител, а не към присъщ проблем на крипто технологията. Данните от 15-те най-големи подобни измами показват, че повечето от най-големите схеми са се случили с нови токени, обещаващи висока възвръщаемост.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.