Според доклад на една от най-големите китайски финансови медии в Пекин, Caijing, очаква се Народната банка на Китай (PBoC) да започне да тества дигиталната си валута в Шънджън и Съджоу, докато си партнира с Huawei и най-големите търговски банки в страната.
Човек, който е близък до въпроса, каза на Caijing, че DCEP, което е името на пилотната криптовалута на страната, е от голямо значение за PBoC. Той проведе срещи на затворени врати с държавни търговски банки, които трябва да ръководят своите пилотни проекти. Към настоящия момент има само четири централни банки, които работят върху пилотния проект, но в статията се посочва, че тези институции ще проучват нови модели на сътрудничество, като се борят с малки и средни банки.
Три основни телекомуникационни оператора също се присъединиха към „надпреварата“, за да разработят приложения за портфейл за новата валута заедно с банките.
В края на ноември, Фан Ифей, заместник-управител на Китайската народна банка, разкри, че страната завърши разработването на своята дигитална валута и започна работа по своя пилотен план.
По-рано същия месец той посети централата на Huawei в Шънджън, за да подпише стратегическо партньорство между PBoC и китайски телекомуникационен гигант за провеждане на изследвания в областта на финансовите технологии.
Ифей посочва също, че DCEP е „много сложен проект“, което означава, че неговото внедряване няма да се случи бързо. Китай има огромно население и всеки регион е различен по отношение на икономическото развитие.
След като „вкусиха“ крипто пространството, Шънджън ще се съсредоточи върху ускоряването на приемането на DCEP през 2020 г. Ключов избор за пилота ще бъдат индустрии като транспорт, образование, здравеопазване и търговия.
Както бе съобщено, китайският политик Хуан Цифан потвърди, че централната банка е готова да пусне дигитална валута DCEP, след като работи по проекта от пет до шест години. Той също така предположи, че PBoC може да стане първата централна банка, която да пусне собствена валута.
Други страни обаче вече дишат във врата на Китай. Националната банка на Франция, Banque de France, също се очаква да започне да тества дигиталната си монета в началото на 2020 г.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.