Тъй като китайската централна банка засилва усилията си за създаване на дигитална валута, страната пусна пилотно издание на своя портфейл за дигитален юан в магазините за приложения за мобилни телефони.
Изследователският институт за дигитални валути към Народната банка на Китай (PBOC) разработи приложението „e-CNY (пилотна версия)„, което беше достъпно за изтегляне в китайските магазини за приложения за Android и Apple във вторник в Шанхай.
Според туит от BlockBeats, местен източник на новини, отделните потребители в Китай вече могат да изтеглят по-ранна версия на приложението, за да тестват отварянето и управлението на личен портфейл, както и транзакции в дигитален юан.
The e-CNY app is now available on iOS and Android app stores.
This App is the official service platform of China’s CBDC for individual users to carry out pilot trials, providing e-CNY personal wallet opening and management, e-CNY exchange and circulation services.#CBDC pic.twitter.com/c8S1newxiw
— BlockBeats (@BlockBeatsChina) January 4, 2022
Въпреки това, според доклад на Reuters, приложението твърди, че е във фаза на експериментално проучване и разработка и е достъпно само за избрани лица чрез оторизирани доставчици на услуги на e-CNY.
В края на есента на 2021 г., управителят на PBOC, И ганг, заяви, че страната ще продължи да развива своята дигитална валута на централната банка (CBDC) и да подобрява дизайна и използването, включително подобряване на оперативната съвместимост с настоящите платежни системи. PBOC обяви на среща в края на годината, че ще продължи да настоява за по-нататъшното развитие на дигиталния юан.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето с колко крипто компании работи платежния гигант Visa
Китай пое значителна преднина в разработването на CBDC за обществено ползване, изпреварвайки повечето страни, които все още са в етап на проучване на CBDC. Народната банка на Китай заяви, че дигиталната валута може да се използва по време на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г. Въпреки това, сенаторите от Съединените щати изразиха загриженост относно това твърдение, заявявайки, че американските спортисти не трябва да използват валутата на събитие, организирано в Китай.
Федералният резерв, от друга страна, все още обмисля дали да въведе CBDC за Съединените щати или не. Както бе съобщено през септември, централната банка на Съединените щати заяви, че проучва ползите от създаването на дигитален долар и в крайна сметка ще представи документ по темата.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.