Китайският президент Си Дзинпин призова правителствените ръководители да заемат "отворена и сговорчива" позиция по отношение на дигиталните валути на централните банки, тъй като световната икономика се опитва да се възстанови от последиците от пандемията на COVID-19.
Си разговаря с присъстващите на 15-ата среща на върха на лидерите на Г-20 в Саудитска Арабия.
Коментарите идват в момент, когато Китай се опитва да позиционира юана като глобална резервна валута, алтернатива на щатския долар. Тези усилия са част от широкообхватна стратегия за превръщане на значителното икономическо нарастване на Китай в международно влияние на ниво, сравнимо с това на САЩ.
В реч пред световните лидери, присъстващи на срещата на Г-20, фокусирана върху световната реакция на пандемията, Си Дзинпин свърза засиленото международно сътрудничество и разширяването на дигиталната икономика с включването и икономическия растеж. Това, според него, ще помогне за възстановяването на света и за тази цел лидерите на Г-20 трябва да заемат ‘приятелска‘ позиция към дигиталните валути на централните банки.
По думите му:
Г-20 също трябва да обсъди разработването на стандарти и принципи за дигиталните валути на централните банки с отворено и приспособимо отношение и да се справи правилно с всички видове рискове и предизвикателства, като същевременно настоява колективно за развитието на международната парична система.
На 2-ри ноември бе съобщено, че са изхарчени над 300 милиона долара от наскоро стартиралия дигитален юан. Докато други страни като Бахамите и Камбоджа стартираха своите CBDC преди Китай, чистият потенциален мащаб на китайският CBDC – оценен от Goldman Sachs да достигне 1 милиард потребители, 2,7 трилиона щатски долара годишна обща стойност на плащанията (TPV) и 228 милиарда долара в емисии в рамките на 10 години – прави Китай фактическият световен лидер в прилагането на CBDC.
Анализаторите посочиха, че стремежът на Си Дзинпин да позиционира дигиталния юан начело на глобалното въвеждане на CBDC не е просто технологична конкуренция.
Докато Китай контролира приблизително 16,4% от световния БВП, RMB отговаря за едва 1,9% от глобалните плащания, в сравнение с щатския долар, който контролира 79,5% според SWIFT. Очаква се растежът на дигиталният юан да увеличи дела на плащанията на RMB, макар и незначително.
Също толкова значително, дигиталният юан ще представи на Китай възможността за глобална платежна система, която е независима от мрежата SWIFT.
Това би предоставило на Пекин възможността да увеличи икономическите връзки със страни, които в момента са под ръководени от САЩ икономически санкции като Русия и Северна Корея, като ги сближи в своята икономическа орбита и по този начин реформира глобалния политически ред.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.