Китайският президент Си Дзинпин призова правителствените ръководители да заемат "отворена и сговорчива" позиция по отношение на дигиталните валути на централните банки, тъй като световната икономика се опитва да се възстанови от последиците от пандемията на COVID-19.
Си разговаря с присъстващите на 15-ата среща на върха на лидерите на Г-20 в Саудитска Арабия.
Коментарите идват в момент, когато Китай се опитва да позиционира юана като глобална резервна валута, алтернатива на щатския долар. Тези усилия са част от широкообхватна стратегия за превръщане на значителното икономическо нарастване на Китай в международно влияние на ниво, сравнимо с това на САЩ.
В реч пред световните лидери, присъстващи на срещата на Г-20, фокусирана върху световната реакция на пандемията, Си Дзинпин свърза засиленото международно сътрудничество и разширяването на дигиталната икономика с включването и икономическия растеж. Това, според него, ще помогне за възстановяването на света и за тази цел лидерите на Г-20 трябва да заемат ‘приятелска‘ позиция към дигиталните валути на централните банки.
По думите му:
Г-20 също трябва да обсъди разработването на стандарти и принципи за дигиталните валути на централните банки с отворено и приспособимо отношение и да се справи правилно с всички видове рискове и предизвикателства, като същевременно настоява колективно за развитието на международната парична система.
На 2-ри ноември бе съобщено, че са изхарчени над 300 милиона долара от наскоро стартиралия дигитален юан. Докато други страни като Бахамите и Камбоджа стартираха своите CBDC преди Китай, чистият потенциален мащаб на китайският CBDC – оценен от Goldman Sachs да достигне 1 милиард потребители, 2,7 трилиона щатски долара годишна обща стойност на плащанията (TPV) и 228 милиарда долара в емисии в рамките на 10 години – прави Китай фактическият световен лидер в прилагането на CBDC.
Анализаторите посочиха, че стремежът на Си Дзинпин да позиционира дигиталния юан начело на глобалното въвеждане на CBDC не е просто технологична конкуренция.
Докато Китай контролира приблизително 16,4% от световния БВП, RMB отговаря за едва 1,9% от глобалните плащания, в сравнение с щатския долар, който контролира 79,5% според SWIFT. Очаква се растежът на дигиталният юан да увеличи дела на плащанията на RMB, макар и незначително.
Също толкова значително, дигиталният юан ще представи на Китай възможността за глобална платежна система, която е независима от мрежата SWIFT.
Това би предоставило на Пекин възможността да увеличи икономическите връзки със страни, които в момента са под ръководени от САЩ икономически санкции като Русия и Северна Корея, като ги сближи в своята икономическа орбита и по този начин реформира глобалния политически ред.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.