Външният министър на Китай Уан И проведе телефонен разговор с руския външен министър Сергей Лавров в четвъртък, след като руски войски нахлуха в Украйна и започнаха въздушни удари по много украински градове.
Призивът е част от деликатен геополитически балансиращ акт от страна на Китай. Пекин внимава изрично да не одобри или осъди руската инвазия в Украйна.
Според информация от китайското външно министерство Лавров каза на Уан, че инвазията е била ускорена от неспособността на САЩ и НАТО да спазват ангажиментите, поети съгласно сложното споразумение за примирие, наречено Протокол от Минск.
Уан отговори двусмислено.
“Китай уважава суверенитета и териториалната цялост на всяка страна”, каза той.
“В същото време виждаме, че проблемът с Украйна има сложно и конкретно историческо състояние и разбираме разумната загриженост на Русия по въпросите на сигурността.”
Но Уан също така подчерта, че Китай иска “диалог и преговори”, а не военни средства, за да разреши напрежението.
“Позицията на Китай е напълно да отхвърли манталитета на Студената война”, каза той.
Китай се доближи до Русия, тъй като и двете страни се опитват да се противопоставят на американското влияние в световен мащаб. По-рано този месец президентите на двете страни публикуваха дълго съвместно изявление с Русия, в което обещаха идеологическа солидарност.
Руският президент Владимир Путин също беше един от малкото световни лидери, които присъстваха на церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри в Пекин.
Партньорството позволи на Китай да отвърне срещу предполагаемата американска намеса.
Тази седмица, след като Нед Прайс, говорител на Държавния департамент на САЩ, поиска Китай да настоява Русия да зачита суверенитета и териториалната цялост на Украйна, Китай отговори гневно.
“САЩ нямат право да инструктират Китай какво да прави по отношение на зачитането на суверенитета и териториалната цялост”, каза Хуа Чунин, говорител на китайското министерство.
“Само преди около 20 години китайското посолство в Югославия беше бомбардирано от НАТО. Днес, все още сме изправени пред реалната заплаха от намеса на САЩ и техните така наречени ‘съюзници’ във вътрешните работи на Китай”.
Прочети Още: Русия може да използва Bitcoin и крипто, за да заобиколи санкциите
Но Китай също така внимава да не одобри военното нахлуване на Русия в Украйна. Тя иска да избегне да бъде въвлечена в бързо ескалиращия конфликт в Украйна и да привлече част от глобалното осъждане, което вече се налага срещу Русия.
В четвъртък китайското външно министерство призова всички страни да “запазят сдържаност” по отношение на Украйна и още веднъж насърчи Русия да се върне на масата за преговори, вместо да излиза на бойното поле.
“Суверенитетът, независимостта и териториалната цялост на всяка страна трябва да се зачитат и пазят, защото това е основна норма на международните отношения”, каза китайският Уан миналата седмица на конференцията по сигурността в Мюнхен.
“Украйна не е изключение.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.