Home

Китай започва да страни от долара, за да не свърши като Русия

12.11.2023 20:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай започва да страни от долара, за да не свърши като Русия

Местните дигитални системи за разплащане в Китай, а именно WeChat и Alipay, са се вкоренили до такава степен, че много заведения приемат единствено тези приложения, което спомага за безкасовото и ефективно извършване на транзакции.

Тази зависимост от дигитални плащания има значителни икономически последици. Наблюдавайки въздействието на санкциите на САЩ срещу Русия, Китай предприема проактивни мерки за защита на икономиката си. Пекин се стреми да се изолира от потенциални смущения, като насърчава приемането на дигитални плащания, намалявайки зависимостта от международните финансови системи.

По-специално, подкрепяната от правителството дигитална система за разплащане в юани набира популярност, оспорвайки господството на технологични гиганти като WeChat и Alipay.

Местните настроения отразяват тази икономическа промяна, като граждани като Бао Имин, студент в Пекин, изоставят парите в брой и международните кредитни карти. Бао, емблематичен представител на поколение, което се гордее с икономическия възход на Китай, се застъпва за по-нататъшно отделяне от финансовата система на САЩ при международните търговски сделки. Това мнение е в унисон с по-широката кампания на президента Си Дзинпин за дедоларизация на световната икономика.

Усилията на Си бяха илюстрирани през април, когато Китай и Бразилия обявиха намерението си да преустановят използването на щатския долар в двустранната търговия. През август, на срещата на върха на БРИКС, Си призова повече държави да участват в пряка търговия с Китай, използвайки съответните си валути.

Това мнение е подкрепено от лидери като бразилския президент Луис Инасио Лула да Силва, който поставя под въпрос глобалната зависимост от щатския долар в търговията.

Въпреки че американският долар все още представлява 88% от световните транзакции, Китай твърдо се стреми да установи свои условия за международна търговия. От улиците на Шанхай до Китайската народна банка се очертава една забележима тенденция – решителният стремеж на Китай да промени динамиката на световната търговия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Добивът на Биткойн може да помогне за стабилизирането на енергийните мрежи според Hive

Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).

05.10.2024 14:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Кредиторите на FTX от еврозоната са готови за получаване на дължимите суми

Кредиторите на FTX в еврозоната ще получат плащания в евро въз основа на цените при затваряне на пазара през 2022 г., плюс такси за обработка в размер до 30%.

05.10.2024 9:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Главният изпълнителен директор на Solana критикува на администрацията на Байдън

Анатолий Яковенко, главен изпълнителен директор и съосновател на „Solana“, открито отправи критики към администрацията на Байдън, особено по отношение на неуспеха ѝ да насърчи създаването на работни места.

05.10.2024 7:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Президентът на Америка коментира случващото се между Израел и Иран

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху предупреди, че Иран ще „плати висока цена“ за нападението от вторник, при което бяха изстреляни най-малко 180 балистични ракети, насочени към Израел.

04.10.2024 22:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Един отговор на “Китай започва да страни от долара, за да не свърши като Русия”
  1. Големия памперс,

    И сега големият въпрос към Големия памперс Байдън е, кой губи в крайна сметка от американските провокации в Украйна и Тайван? Вместо да се договорят (както, надявам се, би направил Тръмп, щото е бизнесмен), изкукалият старец и администрацията му тръгнаха да играят силово, създавайки си нерешими проблеми. Скоро и заспалите граждани на ЕС ще започнат по-ясно да усещат “прелестите” на тази политика и ще погнат корумпираната си и наведена на САЩ върхушка.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.