Home

Китай влиза в дефлация – защо спада на цените предизвиква притеснения

10.08.2023 21:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай влиза в дефлация – защо спада на цените предизвиква притеснения

Потребителският сектор в Китай отбеляза дефлация през юли, докато цените в производствените предприятия продължиха да намаляват.

Тези събития се случиха на фона на усилията на втората по големина икономика в света да съживи търсенето. В резултат на това натискът върху Пекин за прилагане на допълнителни преки политически стимули нарасна.

Нарастват опасенията, че Китай може да навлезе в епоха на значително по-бавен икономически растеж, подобна на периода, известен като “изгубените десетилетия” в Япония. Този етап от японската история се характеризира със застой на потребителските цени и заплати в продължение на едно поколение, което рязко контрастира с наблюдаваната другаде бърза инфлация.

Въпреки че първоначално показа силна динамика през първото тримесечие последвало пандемията, след това възстановяването на Китай след се забави. Както вътрешното, така и международното търсене отслабна и въпреки множеството политики, насочени към подпомагане на икономиката, те не бяха ефективни за засилване на икономическата активност.

През юли индексът на потребителските цени (CPI) отбеляза спад от 0.3% на годишна база, според Националното статистическо бюро (NBS), което беше обявено в сряда. Тази цифра контрастира с медианната оценка от анкета на Reuters, която предвиждаше понижение от 0.4%. Забележително е, че това е първият спад от февруари 2021 г. насам.

Едновременно с това индексът на цените на производител (PPI) регистрира десетия си пореден месечен спад, понижавайки се с 4.4%, което е по-бърз темп на намаление в сравнение с очаквания спад от 4.1%.

Потребителските цени в Китай изпаднаха в дефлация през юли за първи път от февруари 2021 г. насам, съпроводена от продължаващо понижение на заводските цени. Тези предизвикателства отразяват борбата на втората по големина икономика в света да разпали отново търсенето.

Китай се превърна в първата икономика от Г-20, която отчита годишно понижение на потребителските цени след отрицателния показател на основния индекс на потребителските цени в Япония през август 2021 г. Тази икономическа уязвимост допълнително поражда опасения за въздействието ѝ върху основните търговски партньори.

Гари Н, старши икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis, подчерта, че все по-осезаемо се забелязва разминаване между производствения сектор и сектора на услугите в Китай. Тази дивергенция предполага, че икономиката на страната ще има двойни темпове на растеж през останалата част от 2023 г., особено при повторното възникване на проблеми в сектора на недвижимите имоти. Гари Н отбеляза също така, че икономическото възстановяване на Китай, което е по-бавно от първоначално очакваното, не разполага с необходимата сила, за да балансира по-слабото глобално търсене и да повиши цените на суровините.

Тези данни бяха публикувани ден след като данните за търговията показаха значително намаление както на износа, така и на вноса за юли. Освен това се появиха съобщения за дългови предизвикателства в значителния сектор на недвижимите имоти в Китай. Обезпокоените потребители и предприятия предпочитат да задържат паричните средства, вместо да ги харчат или инвестират, дори в условията на по-ниски лихвени проценти.

В сряда азиатските акции заеха защитна позиция, отразявайки потвърждението на данните за цените в Китай, че икономическото възстановяване на страната губи инерция.

Съществуват обаче признаци, че глобалната инфлация може би достига своя връх, а в някои случаи дори се обръща. Само през миналата седмица Бразилия понижи лихвените проценти за първи път от три години насам поради по-благоприятните условия за инфлация.

Пекин определи цел за потребителската инфлация от около 3% за настоящата година, което е увеличение спрямо отчетените през 2022 г. 2%. Понастоящем властите омаловажават опасенията относно дефлацията.

Източник: Reuters

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Корелацията между криптовалутите и фондовия пазар достигна своя връх – Coinbase

Неотдавнашен доклад на Coinbase разкрива, че през септември корелацията между криптовалутите и фондовите пазари е достигнала исторически връх и е достигнала 50%.

28.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Боливия регистрира скок на крипто транзакциите

В неотдавнашен доклад на Централната банка на Боливия (BCB) се подчертава значителното увеличение на транзакциите с виртуални активи в Боливия след решението на страната да отмени забраната си за Биткойн през юни.

28.09.2024 20:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Ръководителят на SEC ще напусне ако Тръмп бъде избран според американски сенатор

Сенаторката от Уайоминг Синтия Лумис наскоро предположи, че председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ Гари Генслер може да се оттегли от поста си през следващата година.

28.09.2024 16:00 1мин. четене Kosta Gushterov

3 макроикономически фактора, които може да повлияят на крипто сектора до края на 2024

Пазарът на криптовалути може да е готов за потенциален растеж, тъй като навлиза в четвъртото тримесечие, което исторически е благоприятен период.

28.09.2024 13:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.