Начало » Китай срещу САЩ: Коя от двете икономики ще бъде лидера в бъдеще?

Китай срещу САЩ: Коя от двете икономики ще бъде лидера в бъдеще?

14.11.2023 13:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай срещу САЩ: Коя от двете икономики ще бъде лидера в бъдеще?

Въпросът дали китайската икономика ще надмине американската е сложен и многостранен, като зависи от различни икономически, геополитически и обществени фактори.

Към настоящия момент Китай е втората по големина икономика в света. Фокусът на страната върху индустриализацията, експортно ориентирания растеж и технологичния напредък я тласна напред.

Няколко предизвикателства обаче, сред които застаряващото население, опасенията за околната среда и нуждата от възстановяване на икономическия баланс, могат да представляват пречка за устойчивия растеж.

От друга страна, Съединените щати продължават да бъдат световна икономическа сила със силно диверсифицирана и технологично напреднала икономика. Въпреки че са изправени пред свои собствени предизвикателства, като неравенство в доходите и политически разделения, САЩ разполагат със стабилна иновационна екосистема, динамичен пазар на труда и история на адаптивност. 

Резултатът ще зависи от начина, по който двете нации ще се справят с тези предизвикателства и ще се възползват от силните си страни. Геополитическата динамика, търговските политики и глобалните икономически условия също ще играят ключова роля при формирането на относителните позиции на двете икономики.

Предвиждането на бъдещето на китайската и американската икономика изисква внимателно разглеждане на променящите се обстоятелства. Въпреки че Китай демонстрира впечатляващ растеж, надминаването на САЩ е свързано с преодоляване на значителни пречки и несигурност.

Глобалният икономически пейзаж е динамичен, а промените в силата и влиянието зависят от множество фактори. Окончателната траектория ще зависи от това как двете държави стратегически управляват своите икономически политики, технологични иновации и глобални отношения през следващите години.

Дерек Ножица, старши научен сътрудник в Американския институт за предприемачество, е на противоположно мнение по отношение на идеята, че Китай ще надмине Съединените щати. Според него поради несигурността, свързана с номиналния БВП, темпът на инфлацията в САЩ се превръща в решаващ фактор. Като се има предвид контролът на Китай върху обменния курс юан/долар, ако инфлацията в Америка надхвърли нивата, наблюдавани през 2010 г., и Китай продължава да не желае поскъпване на юана спрямо долара, постигането на по-висок номинален БВП на САЩ изглежда вероятно.

От друга страна, той очаква икономическият растеж на Китай да продължи да се забавя. Тенденцията към намаляване на растежа, започнала през 2011 г., се очаква да продължи, докато китайската икономическа експанзия изостане от тази на САЩ.

Той изтъкна, че макар подобряването на икономическите политики потенциално би могло да помогне на Китай да поддържа растежа над фрикционните равнища за продължителен период от време, на хоризонта няма индикации за такива политики, а това е така от поне 15 години. 

Дори при подобрени политики Китай може за кратко да заеме първото място, преди демографските предизвикателства да станат непреодолими. При по-правдоподобния сценарий, при който Китай се придържа към съществуващите си икономически политики, изпреварването на Съединените щати изглежда малко вероятно.

Джефри Франкел, професор по формиране на капитала и растеж в Харвардското училище „Кенеди„, е съгласен с идеята, че изпреварването може да се случи. Той представи и потенциален сценарий, който включва временно надвишаване на БВП на Китай над този на САЩ (дори в номинални обменни курсове), но тази промяна може да бъде краткотрайна, тъй като ниският ръст на населението на Китай в крайна сметка може да обърне класацията по размер.

Луис Мартинес, доцент в Чикагския университет вярва, че като се имат предвид тенденциите на растеж на двете страни през последните 40 години, е трудно да не се смята, че Китай ще се превърне в най-голямата икономика в света. 

Според него обаче остава неясно дали източниците на растеж, които подкрепиха китайския просперитет през предходните десетилетия, ще продължат да го правят. Освен това официалната икономическа статистика не бива да се приема за чиста монета, поради което не е ясно дали и кога китайската икономика ще надмине по размер тази на САЩ.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разследват американски депутат след 190% печалба от тази европейска компания

Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.

21.04.2025 13:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Вероятността за рецесия на Polymarket се повиши вследствие на митата на Тръмп

След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.

21.04.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.