Доклади за повече от 80 патента, свързани с дигитални плащания, подадени от Китайската народна банка (PBoC), предлагат конкретно доказателство за стъпките на страната към въвеждане на CBDC.
Според Financial Times, централната банка на Китай е подала 84 патента, свързани с плановете си за стартиране на DCEP система за електронни плащания в дигитална валута. Броят на патентите, свързани с CBDC от PBoC, дойде след разследващо проучване от Камарата на дигиталната търговия на САЩ.
Съобщава се, че тези патенти са съсредоточени върху разработването на протоколи, които ще контролират издаването и предлагането на дигитални юани, както и рамка за извършване на междубанкови разплащания и интеграция на CBDC със съществуващата китайска банкова инфраструктура на дребно.
Подадените заявки за патент също сочат, че предложената „токеномика“ се разглежда от работната група DCEP. Някои патенти показват планове за програмирани механизми за контрол на инфлацията.
Други заявки за патент навяват към създаването на слой от средно ниво, който ще позволи на клиентите да депозират фиат и да теглят дигитален юан. Подобни патенти също споменават създаването на дигитални портфейли или чип карти за по-дребните компании, които ще притежават CBDC.
Коментирайки мащаба на плана за дигитална валута в Китай, Периан Боринг, председател на Камарата на дигитална търговия, отбеляза,
„Темата е, че Китай направи големи инвестиции и приема това много сериозно. Това е коренно различно от подхода на САЩ и това просто го подчертава.“
Както по-рано бе съобщено, работата на Пекин върху предложената дигитална валута се движи безпроблемно, но няма информация за дата на пускане, обявиха от властите.
Напредъкът на Китай по CBDC предизвиква вълна от интерес в Европа и Съединените щати. Работата на Пекин върху суверенна дигитална валута, която би могла да бъде възприета от по-малките държави, засили натиска върху централните банкери в големите икономики да обмислят да въведат собствени дигитални валути.
Явявайки се пред Конгреса във вторник (11-ти февруари 2020 г.), Джером Пауъл, председателят на Федералният резерв разкри, че разработки като Libra на Facebook и плановете на Китай извеждат CBDC на преден план.
В Япония някои законодатели настояват централната банка на страната да създаде дигитализирана йена в отговор на плановете на Китай. Според съобщенията, Япония също иска да лобира САЩ, за да превърне суверенните дигитални валути в основен акцент на следващата среща на Г7.
Среща на представителите на централни банки от Канада, Швеция, Швейцария, Япония, както и Европейската централна банка (ЕЦБ) е предвидена да се проведе през април.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.