Националната асоциация за интернет финанси в Китай (NIFA), саморегулираща се организация, създадена от Китайската народна банка, заяви, че в чужбина крипто борсите фалшифицират обеми на търговия.
Според собствения си анализ, публикуван в четвъртък, NIFA заяви, че криптовалутите, базирани на чуждестранни източници, използват „програми-роботи, за да обменят и подправят данни, и да създадат илюзията за „просперитет“ на пазара за търговия с виртуална валута.
„В нашия анализ, базиран на данни за търговия от някои борси, дневният оборот на търговията за повече от 40 монети е над 100%, докато процентът на над 70 монети надхвърля 50%. Въпреки сравнително ниската цена и ниската пазарна стойност, имаше огромни обеми на търговия “, заявиха от NIFA.
Манипулацията на крипто пазара е сериозна грижа от доста време насам. Миналата година Bitwise заяви, че приблизително 95% от отчетения обем на търговия с биткойни е фалшив. The Block проведе свое собствено проучване по този въпрос и установи, че около 86% от отчетения обем на крипто търговия вероятно е фалшив.
Освен това, от NIFA казаха, че криптовалутите използват „различни трикове“, за да спечелят потребителското внимание. Например, някои платформи започнаха да „възхваляват” концепцията, че „виртуалната валута е сигурен актив, далеч по-добър от злато и сребро“, но това не е вярно, според NIFA.
Наистина, The Block проведе проучване миналата седмица и установи, че досега Биткойн, на този мечи пазар, е със значително по-лошо представяне от златото.
Поради тези притеснения, надзирателя посъветва потребителите да не се занимават с крипто търговия.
Крипто борсите са ефективно забранени в Китай от 2017 г., но докато сървърите им са извън Китай и транзакциите се извършват на базата на (P2P), те могат да правят бизнес в страната.
Binance например предлага P2P търговия за биткойни (BTC), етер (ETH) и Tether (USDT) срещу китайския юан (CNY) от миналия октомври.
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.