Съдът в окръг Пинцзян, провинция Хунан, постанови, че търговията с фючърси на крипто борсите е хазарт, като осъди служителите на борсата BKEX и външните организатори.
Повечето от тях получиха условни присъди.
BKEX, основана през 2018 г. от Джи Джиамин, първоначално се фокусира върху спот търговията, преди да разшири дейността си с фючърсни договори. Wu Blockchain отчита, че Джиамин се укрива от властите. Между 2019 г. и 2022 г. BKEX промени многократно имената си, преди да се разпусне. През 2021 г. тя въведе безсрочни договори с ливъридж до 1,000х, което съдът счита за онлайн хазарт.
Борсата имаше над 270,000 търговци на договори, които генерираха печалба от $54.7 милиона. При положение че Джиамин е на свобода, съдебните производства се съсредоточиха върху служителите и агентите. Сред осемте обвиняеми двама са вътрешни служители, а шестима – външни лица. Инженерът на портфейла Джън Лей получи условна присъда от 25 месеца, глоба от $30,000 и конфискация на незаконните приходи. Друг служител, Уанг, отговарящ за KYC и транзакциите, получи условна 23-месечна присъда и глоба от $10,000. Агент Донг е наел над 10,000 подизпълнители, като е спечелил 33,558 USDT, преди да се предаде. Той получи 18-месечна условна присъда и глоба в размер на $6,400.
Това е в унисон с репресиите на Китай срещу криптовалутите и затягането на банковите регулации. Въпреки това продължават да съществуват правни противоречия, тъй като Върховният съд на Китай призна дигиталните активи за законна собственост. Въпреки ограниченията, криптовалутите остават популярнии в Китай, като инвеститорите използват децентрализирани и офшорни платформи. Азия е водеща в глобалното приемане, като на нея се падат 60% от крипто потребителите.
Определянето на търговията с фючърси като хазарт може да доведе до по-строго правоприлагане, изтласквайки борсите под земята или в чужбина. Правните рискове биха могли да възпрат професионалистите от сектора, оставяйки бъдещето на криптовалутите в Китай несигурно на фона на репресиите и продължаващото пазарно търсене.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.