Комунистическата партия на Китай зае твърда позиция срещу нарастващата тенденция на измамни дейности, улеснени от нововъзникващи технологии като криптовалутите и изкуствения интелект (AI).
Според доклад на Global Times от 5 август правителството се насочва по-специално към чуждестранните телекомуникационни компании, които използват тези нови технологии, за да изпълняват измамни схеми и да подвеждат местните жители да участват в измамни дейности.
По време на неотдавнашна пленарна сесия Централният политически и правен комитет на Китай прие резолюция, в която се подчертава необходимостта от систематичен управленски подход и стабилна правна рамка за борба с проникването на незаконни дейности в дигиталния пейзаж на страната.
Установените измамни схеми включват субекти, действащи извън Китай, които използват измамни тактики, като например предлагане на фалшиви възможности за работа, за да уловят нищо неподозиращи жертви. Тези измамни участници използват технологии като блокчейн, метавселена, криптовалута и изкуствен интелект, за да създават по-сложни и прикрити престъпни инструменти.
За да се справи ефективно с тази транснационална заплаха, управляващата партия призова за засилено международно сътрудничество в усилията на правоприлагащите органи за провеждане на обединени офанзиви срещу тези измамни дейности.
В допълнение към правоприлагащите мерки китайското правителство предприема активни стъпки за повишаване на обществената осведоменост и реализиране на образователни инициативи. Целта е да се даде възможност на хората, особено на по-младото поколение, което е по-уязвимо към подобни схеми, да придобият необходимите знания и умения за разпознаване и осуетяване на телекомуникационни и мрежови измами.
Важно е да се отбележи, че Китай разглежда криптовалутите като потенциален път за измами и има противоречиви отношения със сектора. Преди това правителството наложи забрана на дейностите, свързани с криптовалути, което предизвика значителни пазарни разпродажби.
Въпреки това, напоследък се появиха индикации, че Китай може да смекчи твърдата си позиция по отношение на криптовалутите. Например Върховният съд на страната публикува насоки относно спорове, свързани с криптовалути, като посочи, че уреждането на дълг с помощта на малко количество дигитални активи ще се счита за законно, ако и двете страни са съгласни.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.