Ескалиращата търговска война между Съединените щати и Китай се засилва, като Китай обяви мита от 84% върху американски стоки в отговор на неотдавнашното увеличение на митата върху китайския внос от президента Доналд Тръмп до 104%.
Тази значителна ескалация предизвика шокови вълни на световните финансови пазари, което доведе до рязък спад на основните фондови индекси в Европа, Азия и Съединените щати.
Крипто пазарът не е имунизиран срещу тези развития. Биткойн, например, претърпя рязък спад, понижавайки се под $77,000 на фона на завишеното търговско напрежение. Този спад отразява по-широкото пазарно безпокойство, тъй като инвеститорите често гледат на криптовалутите като на високорискови активи и могат да се оттеглят от тях по време на периоди на икономическа несигурност.
Освен това повишените мита могат да имат пряко отражение върху индустрията на криптовалутите, особено в областта на майнинг операциите. Много добивни предприятия разчитат на вносен хардуер, като ASIC майнъри и графични процесори, предимно произведени в Китай. Налагането на по-високи мита върху тези продукти може да ескалира оперативните разходи на миньорите, което потенциално да доведе до намалена рентабилност и забавяне на добивните операции.
Обратно, някои анализатори предполагат, че продължителните търговски спорове и произтичащата от тях икономическа нестабилност могат да засилят привлекателността на криптовалутите като алтернативни средства за съхранение на стойност. В сценарии, при които фиатните валути са изправени пред девалвация поради икономически натиск, предизвикан от търговията, дигиталните активи като ВТС могат да се окажат привлекателен хедж срещу инфлацията и обезценяването на валутата.
В обобщение, налагането от Китай на мито от 84% върху стоки от САЩ в отговор на тарифата от 104% на САЩ върху китайския внос, засили глобалното търговско напрежение, което доведе до значителна нестабилност на традиционните финансови пазари и повлия на крипто сектора. Дългосрочните ефекти върху криптовалутите ще зависят до голяма степен от продължителността на търговския конфликт и неговите по-широки икономически последици.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.