Начало » Китай с ответна реакция на американските мита – какво следва?

Китай с ответна реакция на американските мита – какво следва?

12.04.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай с ответна реакция на американските мита – какво следва?

Китай отвърна на удара на САЩ с рязко увеличение на митата, като повиши размера върху вноса от САЩ до 125%, считано от 12 април 2025 г.

Ответният ход отразява решението на Вашингтон да увеличи митата върху китайските стоки до същото ниво само ден по-рано, което доведе до ескалация на и без това напрегнатото търговско противопоставяне между двете най-големи икономики в света.

Отговорът на Пекин , обявен от Комисията по тарифите към Държавния съвет, замества 84%-ната тарифа, определена едва миналия месец. В остро изявление комисията обвини САЩ в нарушаване на световните търговски норми и заяви, че при сегашните условия американските стоки вече не са жизнеспособни на китайския пазар.

Като се има предвид, че няма пазарен прием за американските стоки на това ниво, Китай ще игнорира по-нататъшните стъпки на Съединените щати“, се посочва в съобщението. Актуализираните мита са подкрепени от вътрешното търговско законодателство на Китай и са формулирани като съответстващи на международните правни принципи.

Министерството на финансите на Китай също не спести думи, като определи тарифната политика на САЩ като „шега в историята на световната икономика“. Длъжностните лица предупредиха, че ако Вашингтон продължи да оспорва интересите на Китай, Пекин е готов да продължи ескалацията.

Ответната реакция идва, след като президентът Тръмп отказа на Китай замразяване на митата, което бе предоставено на други държави в рамките на новата „реципрочна“ търговска политика на САЩ. В публикация в социалните мрежи той обвини Пекин, че демонстрира „липса на уважение“ към световните пазари и нареди незабавното повишаване на митата.

От другата страна на Атлантическия океан министърът на финансите на Германия Йорг Кукис предположи, че Европейският съюз може да прецени собствения си отговор, ако преговорите с Вашингтон се провалят, подчертавайки необходимостта блокът да укрепи дигиталната си икономика и да намали зависимостта си от американските услуги.

Междувременно крипто пазарът реагира остро на подновеното напрежение. Биткойн за кратко падна под $74,000, преди да се възстанови до около $83,500, докато Етериум се повиши с повече от 2% до близо $1,580. Според анализатори волатилността се дължи на страховете на инвеститорите от забавянето на световната икономика и инфлационните рискове, предизвикани от тарифната война.

Все пак някои наблюдатели твърдят, че продължителните геополитически трусове в крайна сметка биха могли да благоприятстват децентрализираните активи. Тъй като традиционните пазари се сблъскват със сътресения, ролята на Биткойн като хедж срещу нестабилност може да стане още по-значима.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондация Етериум с нова инициатива за институционални стандарти за сигурност

Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.

16.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От MetaMask коментираха спекулациите за лансиране на собствен токен

Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.

16.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.