Известният инвеститор Кевин О'Лиъри каза пред CNBC в петък, че една пета от неговите инвестиционни активи са обвързани с криптовалути и компании, работещи в зараждащата се индустрия за дигитални активи.
„Имам милиони долари, 20% от портфолиото ми вече е в криптовалути и блокчейн“, каза О’Лиъри в интервю за „Squawk Box“.
Криптовалутите привлякоха значително внимание и инвестиции през последните години, включително от големи институции и високопоставени фигури като мениджъра на хедж фондове Пол Тюдор Джоунс и мениджър на фондове Бил Милър. Мнозина рекламират Биткойн (BTC), най-голямата криптовалута в света по пазарна стойност, като дългосрочно средство за съхранение на стойност. Има и множество други, по-малки дигитални токени.
Поддръжниците на криптовалута казват, че това остава ранна печалба за индустрията – самият Биткойн съществува едва от януари 2009 г. Все пак крипто стартъпите привличат милиарди долари в рисков капитал.
В същото време нарастващият клас активи остава волатилен и регулатори като председателя на Комисията по ценни книжа и борси Гари Генслер предупредиха за неговия „силно спекулативен“ характер и липсата на защита на инвеститорите. Председателят на финансовия регулатор на Обединеното кралство също предупреди за пъмп и дъмп схеми на определени дигитални токени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето кое ниво е ключово за Биткойн в момента
Сред недоброжелателите на крипто, бизнесменът милиардер Чарли Мънгър, дългогодишен партньор на Уорън Бъфет и заместник-председател на Berkshire Hathaway, също е критичен към дигиталните валути и тяхната волатилност. През февруари той каза, че му се иска САЩ да ги бяха забранили. Бъфет също не е фен, наричайки Биткойн през 2018 г. „отрова за плъхове на квадрат„. Други пък определят Биткойн като Понци схема.
Попитан от Андрю Рос Соркин от CNBC дали някои криптовалути дори няма да съществуват след десетилетие, О’Лиъри каза, че е взел този рисков фактор под внимание.
„Трябва да бъдете диверсифицирани. Притежавам 32 различни позиции, включително самия FTX,“ каза О’Лиъри, докато разкрива, че е платен говорител на борсата за криптовалути, основана от 30-годишния милиардер Сам Банкман-Фрийд.
„Цялата работа е, че не знаеш кой ще спечели. Ще спечели ли Етериум? Solama ще спечели ли? Helium или Avalanche? Притежавам ги всички„, каза О’Лиъри, който е единия от водещите на „Shark Tank“ и прави други инвестиции за рисков капитал. Той също така е основател и председател на O’Shares ETFs.
Коментарите на О’Лиъри в петък идват два дни след като президентът Джо Байдън подписа изпълнителна заповед, която насочва правителството на САЩ към анализ на индустрията на криптовалутите. Администрацията казва, че целта на заповедта е да адресира и двата риска, като същевременно „впрегне потенциалните ползи от дигиталните активи и тяхната основна технология„.
„Това не беше пълна забрана, така че това е добра новина„, каза О’Лиъри. Той обаче изрази загриженост относно начина, по който директивата на Байдън включва акцент върху рисковете за климата, свързани с криптовалутата.
Копаенето на Биткойн – което на практика означава работа на компютри за проверка на транзакции в блокчейн мрежата – изисква много енергия. В резултат на това критиците се оплакват от въглеродния отпечатък от добива на Биткойн.
О’Лиъри каза, че е инвестирал в поне едно частно съоръжение за добив на BTC. Въпреки това той каза, че е продал позициите си в публично търгувани фирми за добив на Биткойн след изпълнителната заповед на Байдън.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.