Правителството на Казахстан си е поставило за цел да привлече $738 милиона от инвестиции в дейности, свързани с копаенето на криптовалута, през следващите три години.
Според Astana Times от 16-ти юни, министърът на дигиталното развитие, иновациите и аерокосмическата промишленост на Казахстан, Аскар Жумагалиев, разкри плана в обръщение до горната камара на казахстанския парламент.
По време на парламентарната сесия, обсъждаща възможна забрана за издаване и разпространение на криптовалути, Жумагалиев подчерта напредъка на държави като САЩ, Швеция и Южна Корея в областта на криптовалутите и дигиталния добив.
Той добави, че този сектор нараства и в Казахстан, тъй като в момента в страната има 14 ферми за добив на криптовалути, които са привлекли приблизително $201,7 милиона инвестиции.
„Според доклада, който сме подготвили с международни експерти, очакваме още 300 милиарда тенге ($738,4 милиона) през следващите три години“, заяви Жумагалиев.
Законопроектът, който се обсъжда по време на парламентарната сесия, не забранява дейностите по добив на криптовалута в страната.
През декември 2019 г. бе съобщено, че законодателите в Казахстан няма да облагат данъци върху приходите, генерирани от добив на криптовалути, тъй като данъчните задължения са приложими само за доходите, реализирани от „реални пари“. Това е така, защото Казахстан не разглежда криптовалутата като предприемаческа дейност, а като чисто технологичен прогрес.
Беше отбелязано също, че криптодобивните ферми, които използваха хардуер за копаене, за да предлагат криптодобивни услуги, все още са податливи на данъчно облагане по същия начин като центровете за данни.
Според информация, правителството на САЩ се готви да облекчи изискванията за капиталови резерви за големите банки, което може да промени начина, по който финансовите институции управляват риска, и да поднови дебата за регулаторните предпазни мерки.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.