За утре е насрочено произнасянето на присъдата на Каролин Елисън, бивш главен изпълнителен директор на Alameda Research, във федералния съд в Манхатън.
Тя се е признала за виновна в заговор за измама на клиенти на FTX заедно със Сам Банкман-Фрийд, неин бивш партньор и шеф, който през април получи присъда от 25 години затвор.
Едва на 29 години, Елисън е изправена пред множество обвинения, включително две обвинения в заговор за извършване на измама по електронен път и по едно обвинение в пране на пари, измама със стоки и злоупотреба с ценни книжа, като максималните присъди варират от 5 до 20 години.
Въпреки тези тежки обвинения широкото ѝ сътрудничество с властите може да смекчи наказанието ѝ. Свидетелските показания на Елисън срещу Банкман-Фрийд по време на съдебния процес играят ключова роля за осигуряването на присъдата му по всички обвинения.
С наближаването на произнасянето на присъдата адвокатският екип на Елисън се застъпва за това да не се налага наказание лишаване от свобода, като вместо това предлага тригодишно условно освобождаване. Те твърдят, че бързото и задълбочено сътрудничество, което тя е оказала на американските власти във връзка с фалита на FTX и Alameda, оправдава снизходителност.
Пробационният отдел препоръча изтърпяване на наказанието и тригодишна условна присъда, изтъквайки нейното „цялостно сътрудничество„. Въпреки че конкретните препоръки за присъдата от страна на американските прокурори остават неясни, те са признали значителното съдействие на Елисън.
В крайна сметка съдбата на Елисън ще бъде определена от съдия Люис Каплан. Въпреки че тя е извършила сериозни престъпления, които засягат много американци, правните експерти очакват, че присъдата ѝ ще бъде значително по-лека от тази на Банкман-Фрийд, като се има предвид нейното сътрудничество и чистото ѝ досие преди този случай.
Високопрофилно разследване на една от най-големите крипто измами тази година доведе до ареста на мъж от Уелингтън, след като властите в Нова Зеландия и САЩ предприеха мерки срещу трансграничната киберпрестъпност.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.