Камала Харис може да се кандидатира за президент на Демократическата партия и да замени Джо Байдън. Тази промяна повдига въпроси относно нейните икономически политики и тяхното въздействие върху САЩ.
Икономическият подход на Харис се различава от този на Байдън по няколко начина. Например, тя подкрепя „Медицинска помощ за всички“ и има различни данъчни идеи, включително по-ограничен план за опрощаване на студентски заеми. Значително предизвикателство пред нея е изтичането на срока на действие на ключови данъчни облекчения след 2025 г. Ако Конгресът не предприеме действия, много от разпоредбите на Закона за намаляване на данъците и създаване на работни места (TCJA) ще отпаднат, което може да доведе до увеличаване на данъците за над 60% от американците.
Макар Байдън да настоява за по-високи данъци за богатите и корпорациите, не е ясно дали Харис ще се придържа към обещанието си да не повишава данъците за тези, които печелят под $400,000 долара. По време на кампанията си за 2020 г. тя предложи по-висока ставка на корпоративния данък от тази на настоящия президент.
Харис ще трябва да се ориентира в икономическата история на Байдън, която избирателите възприемат със смесени чувства. Въпреки ниската безработица и икономическия растеж, само 37% от американците одобряват работата на президента в областта на икономиката, като основен проблем е инфлацията. След встъпването на Байдън в длъжност федералният дълг се е увеличил значително, което допълнително увеличава предизвикателствата пред Харис.
Все пак има и някои положителни икономически признаци. Нивото на безработица остава ниско – 4.1%, а потребителските разходи са стабилни, като продажбите на дребно са се увеличили с 2.3% през изминалата година. Инфлацията е спаднала до 3%, което е най-ниското ниво от три години насам, но все още е по-висока, отколкото при встъпването на Байдън в длъжност.
Харис може да се разграничи от Байдън и по отношение на Федералния резерв. Тя гласува против утвърждаването на Джером Пауъл за председател през 2018 г., докато Байдън го преназначи през 2022 г. Мандатът на Пауъл приключва през 2026 г. и не е ясно дали той ще се стреми към нов мандат. Бившият президент Тръмп заяви, че няма да предложи отново Пауъл, което допълнително засилва несигурността.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.