Търговците смятат, че председателят на Федералния резерв на САЩ, Джером Пауъл, е с 45% по-голяма вероятност отново да намали лихвените проценти някъде преди юни тази година.
Причините са много, но тази седмица Федералния резерв ще предостави подробности след срещата през Януари. Това обаче, може да има ефект върху Биткойн.
Тази новина може да дойде като изненада за мнозина, които са по петите на новите рекордни стойности при акциите. Търговците тласнаха S&P500 нагоре с 4.6% до този момент през февруари – най-доброто представяне от 2015 г. насам.
Пауъл и ФЕД обаче смятат, че икономиката е на ръба на потенциална рецесия. Намаляването на процента ще допринесе за предотвратяване на това събитие и ще доведе растящата икономика до „меко приземяване“.
Лихвените проценти са най-основният инструмент на разположение на ФЕД за управление на икономическия растеж. Понижаването на лихвените проценти прави заемите по-евтини, което позволява по-големи количества ликвидност да навлязат на пазара.
Повишаването на лихвите забавя заемите поради по-високите разходи и следователно ограничава ликвидността на пазара. Тъй като ликвидността намалява, икономиката има тенденция към забавяне, което е, когато можем да видим промяната в Биткойн.
Въпреки това, докато икономиката е в състояние на изключителен възход от известно време, ФЕД вижда слабости, които предизвикват безпокойство. Например, регистрираните случаи на безработица се увеличиха тази година, което показва слабост в растежа на работните места. Освен това, коронавирусът е създал широкоразпространен страх и затягане на разходите.
Тези събития доведоха до страх, че икономиката може да се свие. За поддържане на текущия растеж и стабилност може да се намалят темповете.
Независимо от това как човек разглежда текущите проблеми с ликвидността, подобно намаляване на процента вероятно ще тласне Биткойн нагоре. Намаляването на лихвите ще означава икономическа слабост. Тъй като Биткойн се счита за актив тип „сигурно убежище“, той вероятно ще се възползва от слабост в цялостната икономика.
Освен това, намаляване на лихвените проценти и произтичащото от това увеличение на ликвидността би означавало и увеличение на инфлацията. Биткойн вече се разглежда като хедж срещу инфлацията и следователно може да получи значително увеличение на цените, ако се стигне до намаляване на лихвените проценти.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.