През декември 2023 г. САЩ предложиха на страните от Г-7 да конфискуват руски активи на стойност $300 милиарда като мярка за отслабване на възможностите на Русия в продължаващата война срещу Украйна.
Активите, замразени от Г-7, включваха облигации, пари в брой и други финансови активи. С успешното замразяване на тези $300 милиарда руски активи възникнаха въпроси относно настоящия статут и притежателите на тези средства.
Сега се провеждат разговори относно начина, по който Г-7 и САЩ ще се справят със замразените руски активи.
Към 2024 г. около $4 милиарда от тези средства се държат от САЩ, като по-голямата част от тях, над $200 милиарда, се държат от Г-7 и европейските финансови институции.
Настоящите дискусии са насочени към евентуалното използване на замразените активи за подпомагане на възстановяването на Украйна след конфликта. Украинският президент Володимир Зеленски подкрепя това предложение, докато страни като Германия, Франция, Италия и ЕС са по-предпазливи, подчертавайки необходимостта от задълбочена оценка.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Както и да го наричат, както и да си „мият“ мръсните ръце – кражбата е КРАЖБА!
СЛАВА НА ВЛАДИМИР ПУТИН И БРАТСКА РУСИЯ!!!