Преди по-малко от час излезнаха данните за индексът на потребителските ценив САЩ, а цифрите се оказаха изненадващи.
Цените се повишиха по-малко от очакваното през ноември, което е поредния знак, че жестоката инфлация, която е обхванала икономиката в страната, предполагаемо започва да спада.
Индексът на потребителските цени (CPI) измерва широк набор от стоки и услуги.
Според Министерството на труда на САЩ, CPI е нараснал само с 0.1% спрямо предходния месец и със 7.1% спрямо предходната година.
Очакванията за увеличението бяха около 0.3% и годишно дъно от 7.3%, според анкета, проведена от Dow Jones. В същото време, фючърсите, които са обвързани с индустриалния индекс Dow Jones скочиха с над 800 пункта.
Увеличението спрямо предходната година, макар и доста над целта на Федералния резерв от 2% за здравословно ниво на инфлация, беше изравнено с най-ниското от ноември 2021 г. насам.
Като се изключат волатилните цени на храните и енергията, т.нар. основен индекс на потребителските цени нарасна с 0.2% на месечна и с 6% на годишна база спрямо съответните прогнози за 0.3% и 6.1%.
Енергийният индекс се понижи с 1.6% за месеца, което може да се дължи на спада на цената на петрола с 2%. Цените на хранителните продукти обаче се повишиха с 0.5% и бяха с 10.6% по-високи спрямо 2021 г.. Дори и с месечния си спад енергийният индекс бе по-висок с 13.1% спрямо ноември 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очаква ни глобален икономически колапс – Робърт Кийосаки
Данните за CPI излизат в същия ден, в който Федералният комитет по операциите на открития пазар, определящ лихвените проценти, започва двудневното си заседание като очакванията са за увеличение от 0.5 процентни пунка на лихвените проценти, но 0.75 също са възможни.
През пролетта на 2021 г. инфлацията се повиши рязко в резултат на редица фактори, които доведоха до най-високите равнища на нарастване на цените от времето на стагфлацията в началото на 80-те години на миналия век.
От началото на миналата година нивата на инфлация рязко се повишиха, което може да се дължи на дисбалансът между търсенето и предлагането, предизвикан от пандемията, нахлуването на Русия в Украйна и отражението върху цените на енергията, както и трилиони долари фискални и парични стимули.
Основният индекс на потребителските цени достигна своя връх от около 9% през юни 2022 г. и оттогава бавно, но устойчиво намалява.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.