Тъй като резултатите сочат, че Доналд Тръмп печели президентския пост в САЩ, финансовите пазари се подготвят за значителни промени.
Очаква се щатският долар и фондовите пазари да се облагодетелстват, докато облигациите, развиващите се пазари и устойчивото инвестиране може да се сблъскат с предизвикателства.
Очаква се доларът да укрепне, стимулиран от политиката на Тръмп в подкрепа на растежа, която вероятно ще доведе до по-висока инфлация и необходимост от повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Протекционистката му позиция, включваща търговски мита и разходи за отбрана, може допълнително да засили долара при забавяне на глобалния растеж. Обратно, еврото и китайският юан може да отбележат спад, а японската йена и швейцарският франк също да пострадат поради по-високата доходност и повишения апетит за риск. Криптовалутите, особено Биткойн, може да процъфтяват при благоприятната позиция на Тръмп по отношение на регулирането.
При акциите се очаква сектори като банковия, технологичния, отбранителния и петролния да се представят добре благодарение на намаляването на данъците и дерегулацията. Мултинационалните компании обаче може да се затруднят с по-високите мита и търговското напрежение, особено в отраслите на полупроводниците, автомобилостроенето и чистата енергия. Силният долар и повишаващите се лихвени проценти в САЩ също ще навредят на международните печалби, като европейските акции са изправени пред потенциален спад.
При облигациите фискалната политика на Тръмп буди безпокойство, тъй като може значително да увеличи дълга на САЩ и разходите по заемите. Възникналият в резултат на това инфлационен натиск вероятно ще поддържа висока доходността на държавните облигации, докато растежът в Европа и Азия може да се забави поради търговското напрежение и митата.
Стоковите пазари ще бъдат повлияни от политиките на Тръмп в областта на петрола и природния газ. Неговият стремеж към повече сондажи и по-малко регулации може да запази доминиращата позиция на САЩ в производството на петрол, въпреки че санкциите срещу Иран може да намалят глобалното предлагане. Селскостопанските стоки като соята също може да се сблъскат с волатилност, особено при подновяване на търговските проблеми с Китай.
Развиващите се пазари вероятно ще бъдат силно засегнати, като Мексико е изправен пред потенциално повишаване на митата, а други икономики са уязвими от промените в политиката на САЩ. Въпреки това някои държави като Индия и Южна Африка биха могли да се възползват от вътрешния растеж и реформите, докато ключови износители като Чили могат да останат относително изолирани.
Устойчивото инвестиране може да срещне трудности при администрацията на Тръмп, тъй като неговите политики предпочитат традиционните енергийни сектори пред зелената енергия. Усилията за отмяна на екологичните регулации и намаляване на финансирането за възобновяема енергия могат да навредят на растежа на сектора. Освен това потенциалната ревизия на Комисията по ценните книжа и фондовите борси от страна на Тръмп може да отслаби усилията за реформи в областта на устойчивото инвестиране.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.