Септемврийската среща на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) е на път да привлече повече внимание към икономическите перспективи на политиците, отколкото към позицията им по отношение на лихвените проценти.
Според широките очаквания Федералният резерв ще запази референтния лихвен процент по федералните фондове в целевия диапазон от 5.25% до 5.50%. Икономистите и инвеститорите са особено нетърпеливи към публикуването на най-новото резюме на икономическите прогнози (SEP) в края на заседанието на 20 септември.
Тази SEP ще даде представа за това как участниците във FOMC си представят представянето на икономиката не само до края на годината, но и, което е от решаващо значение, през 2024 г.
Като се има предвид смесицата от икономически данни и изявления на служители на Фед, тя съответства на пазарните очаквания за спиране на повишаването на лихвените проценти по време на септемврийската среща, както отбеляза Джеймс Найтли, главен международен икономист на ING. Според инструмента на CME FedWatch Tool трейдърите възлагат 99% вероятност да няма промяна в лихвените проценти.
Въпреки това, на фона на продължаващите опасения за инфлацията и демонстрираната устойчивост на икономиката, Найтли очаква, че Фед може да посочи, чрез своя „точков график“ на прогнозите за лихвените проценти, възможността за още едно увеличение на лихвите на срещата си през ноември или декември.
Това означава, че лихвеният процент по федералните фондове потенциално би могъл да достигне диапазон от 5.5% до 5.75% до края на годината. През юни представителите на централната банка вече сигнализираха за очакванията си за допълнително повишение на лихвения процент преди края на 2022 г.
Стив Енглендър, ръководител на отдел „Глобални валутни изследвания G10 и макростратегии за Северна Америка“ в Standard Chartered Bank, отбелязва предполага, че от пазарна гледна точка запазването на сегашната траектория с още едно повишение е по-простият курс, което прави трудно отхвърлянето на премахването на последното прогнозирано повишение през 2023 г. като несъществено.
Може би по-голямо значение обаче имат прогнозите за лихвените проценти за 2024 г., според Блерина Уручи, главен икономист за САЩ в T. Rowe Price. Макар че тя очаква точкова диаграма да покаже четири намаления на лихвените проценти с по четвърт процентен пункт, тя смята, че представителите на Фед може да използват тази прогноза като инструмент за предаване на посланието на председателя Джером Пауъл, че лихвените проценти ще останат повишени по-дълго от очакваното.
Енглендър от Standard Chartered очаква FOMC да премахне едно от предвидените намаления на лихвените проценти от прогнозата си за 2024 г. Той предвижда Фед да осъществи намаление на лихвите през първото тримесечие на следващата година, тъй като икономиката на САЩ се забавя.
От друга страна, старши икономистът на Vanguard Джош Хирт изказва предположение, че Фед вероятно ще се въздържи от намаляване на целевия си лихвен процент до втората половина на 2024 г.
Много икономисти очакват леко подобрение на икономическите перспективи през следващата година. Очаква се прогнозите на Фед за растежа на брутния вътрешен продукт да бъдат ревизирани нагоре, докато прогнозите за равнището на безработица вероятно ще бъдат коригирани надолу спрямо данните от юни.
В обобщението на икономическите прогнози от юни се предвиждаше увеличение на безработицата до 4.1% в края на годината. Към август обаче тя възлиза на 3.8%, поради което е вероятно прогнозите за септември да посочат стойност под 4%.
Предвижда се Федералният комитет по операциите на открития пазар да публикува изявлението си в 21:00 ч. българско време, последвано от пресконференция с председателя Джером Пауъл в 21:30 ч.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.