Начало » Какво е икономическото бъдеще на Китай – светло, мрачно или някъде по средата?

Какво е икономическото бъдеще на Китай – светло, мрачно или някъде по средата?

10.08.2023 19:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Какво е икономическото бъдеще на Китай – светло, мрачно или някъде по средата?

Важна точка на спора в продължаващите дискусии относно голямата стратегия на САЩ е определянето на степента на приоритет, която трябва да се отдава на конкуренцията с Китай. 

Разпределението на ресурсите – финансови, човешки, времеви и когнитивни – за справяне с това предизвикателство се превръща в критичен въпрос. 

Наистина ли Китай е несравнимо геополитическо предизвикателство за Съединените щати, или е внушителен субект със скрити уязвимости? Освен това, трябва ли противодействието на Китай да има предимство пред други неотложни глобални проблеми, като Украйна, изменението на климата, миграцията и Иран, или трябва да се разглежда само като един от многото значими проблеми? 

Според някои наблюдатели противодействието на Китай заслужава най-висок приоритет. Те твърдят, че лидерите на САЩ не трябва да се оставят да бъдат отклонявани от въпроси като Украйна или други външнополитически проблеми.

Перспективите за икономическото бъдеще на Китай

Фундаментът на международната власт в основата си се крие в икономиката. Макар че дискусиите обхващат различни аспекти като „мека сила„, компетентност на отделните лидери, национални характеристики, шанс и други, същината на въпроса е икономическата сила на дадена държава. 

Основата за това да бъдеш велика сила се простира отвъд наличието на значително население – тя изисква значително богатство и многостранна, напреднала икономика. Силната икономическа мощ дава възможност на една държава да разработва модерни оръжия, да създава висококвалифицирана армия, да предоставя търсени стоки и услуги, които подобряват живота на гражданите, и да трупа излишъци, за да упражнява глобално влияние.

През последните четири десетилетия икономическите постижения на Китай са изключителни и мнението, че икономиката на страната няма да се влоши драстично до степен да загуби позицията си на велика сила, е широко разпространено. 

Въпреки това, последните признаци на забавяне след края на Ковид пандемията сочат нарастващи предизвикателства, които може да продължат. Китай се сблъсква с проблеми като застаряващото и намаляващо население, където по-малкият брой работници трябва да издържа все по-голям брой пенсионери. 

Младежката безработица надхвърля 21%, а през последното десетилетие се наблюдава значителен спад в ръста на общата факторна производителност. Освен това финансовата система на Китай продължава да е затрупана от дългове, а секторът на недвижимите имоти – значителен двигател на растежа в миналото – е изправен пред значителни проблеми. 

Тези фактори в своята съвкупност допринасят за песимистичната перспектива, споделяна от много анализатори по отношение на дългосрочните перспективи на Китай. Особено важно е, че политическите решения на САЩ и качеството на китайското ръководство могат да изострят тези предизвикателства.

Въпреки това подценяването на Китай би било рисковано предложение. Доминиращата роля на Китай обхваща ключови сектори като възобновяемата енергия и строителството, а производството на електрически автомобили надхвърля световните стандарти. 

Китай е предприел значителни мерки за осигуряване на достъп до жизненоважни минерали и метали, което може да позволи на страната да контролира доставките за други страни в бъдеще. Има достатъчно основания да се очаква, че Китай ще запази значителната си икономическа роля през следващите години. 

Основният въпрос се върти около това дали Китай ще изпревари Съединените щати, ще изостава постоянно в различни икономически измерения или ще постигне относително равновесие. По-ясният отговор на този въпрос би допринесъл значително за степента на загриженост, която е оправдана.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Crypto.com получи одобрение от ЕС за предлагане на регулирани крипто деривати

Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.

22.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Бразилия отхвърля за момента дедоларизацията – какви са причините?

Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.

22.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.