Според нов доклад, публикуван от счетоводния гигант oт 'Голямата четворкa', PricewaterhouseCoopers (PwC), финансирането чрез криптовалути се е сринало с 40% през 2019 г. (от 3,72 до 2,24 милиарда долара).
Междувременно, стойността на сделките за прехвърляне на собственост на компании и сливания постигна потресаващ спад от 76% в сравнение с 2018 г. (от 1,9 милиарда до едва 451 милиона долара).
Докато през 2018 г. изглеждаше сякаш всичко е свързано с копаенето на криптовалути и борсите, в доклада се посочва, че фокусът на инвеститорите се е изместил към други сектори.
Приложението за търговия с акции Robinhood, което също така позволява на потребителите си да се ангажират с криптовалути, оглави списъка с най-големите набирачи на средства през 2019 г. със своя кръг от Серия Е за $373 милиона.
Базираният в Сан Франциско блокчейн гигант Ripple и южнокорейската крипто борса Bithumb излязоха съответно на второ и трето място. Заслужава да се отбележи, че първият стана втората най-ценна компания за криптовалути след кръга за финансиране от Серия C за $200 милиона.
Ripple изостава само от гигантът на крипто добива Bitmain, който оглави списъка през 2018 г. с масивен рунд за финансиране в размер на $715 милиона.
Освен намаляващия рисков капитал, променящата се география беше друга тенденция, подчертана в доклада на PwC.
Докато САЩ все още има най-големият брой от всички сделки, Азия и EMEA (Европа, Близкия изток и Африка) придобиха повече позиции през 2019 г.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.